Yüksek tansiyona neye iyi gelir? Tansiyonu düşüren 10 mucize besin

Yüksek tansiyon veya diğer adıyla hiper tansiyon ismiyle tanımlanan ve maalesef dünyada da en çok görülen bir hastalık türüdür. Ülkemizde ise her üç kişiden biri yüksek tansiyon hastasıdır. Bu oldukça yüksek bir rakamdır. Yüksek tansiyon beslenme alışkanlığı ile doğrudan ilişkilidir. Bundan dolayı düzenli ve dengeli beslenme yoluyla bu hastalık önlenebilir. Ayrıca bu hastalığı önlemek adına hareketli bir yaşamı tercih etmeli ve stresten olduğunca uzak kalınmalıdır. Sigara içiyorsanız kendinize bir iyilik yapın, sigarayı hemen bırakın!

Aşağıda tansiyonu düşüren ve ayrıca vücudunuza sağlık kazandıran besinleri ve faydalarını araştırdık.

İşte! Size yüksek tansiyonu düşüren mucize 10 besin.

Sarımsak

Tansiyon ilacı olarak tanımlanan sarımsak allicin isimli içindeki bileşen ile tansiyonu düşürücü bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda sarımsak kuvvetli bir antiboyotik özelliği de taşımaktadır. Öte yandan sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile birlikte kolesterolü de düşürücü bir yanı vardır. Sarımsağı sadece tansiyonu düşürmek gayesiyle değil aynı zamanda çoğu yemeklerimizde kullanmaya da özen göstermeliyiz.

Kereviz

Sarımsaktan sonra tansiyonu düşüren bir diğer besin maddesi olan kerevizdir. Bazı bölgelerde adeta ilaç niyetine kullanılmaktadır. Özellikle çok eski zamanlardan beri Çin’de yüksek tansiyonu düşürmek için ilaç niyetine kullanılan bir yiyecektir kereviz. Sofralarınızda kerevize de yer verin!

Limon

Halk arasında da çokça bilinip kullanılan limon, biranda yüksek seviyelere çıkmış tansiyonu düşürmede en az sarımsak kadar kuvvetli bir besin maddesidir. Ayrıca limonun tansiyonu düşürücü özelliği tıp alanında araştırmalar neticesinde de kanıtlanmıştır. Öte yandan limon, vücudun C vitamin ihtiyacını karşılayan ve ph seviyesini düzenleyen, toksinlerin atılmasını kolaylaştıran, safrayı kuvvetlendiren, boğaz enfeksiyonlarıyla savaşan, mide ve kanı temizleyen, hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelen limon, çok değerli bir besin maddesidir.

Ananas

Tansiyonu ne düşürür sorusunu bir diğer cevabı ise ananastır. Çünkü içeriğinde bulunan bromelan adlı bileşenle tansiyonu kontrol altında tutabilirsiniz. Altı veya yedi günde dilimlenmiş ananasları tüketmeniz size tansiyon konusunda yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda da sağlığınıza maksimum düzeyde bir katkı sağlayacaktır

Semizotu

Yüksek tansiyonu tetikleyen unsurlardan bir tanesi de magnezyum noksanlığıdır. Bundan dolayı magnezyum bakımdan fazlasıyla zengin olan semizotu, yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken yiyeceklerden birisidir. Ayrıca semizotu kalbi koruyan, kötü kolesterolü düşüren, kabızlığı önleyen, cildinizi ve gözünüzü koruyan, böbrekteki kum ve taşları döken, depresyona iyi gelen ve aynı zamanda da sizin formda kalmanızı yardımcı olan değerli bir besin maddesidir.

Balık

Tansiyonu düşürmede proteinin önemli bir yeri vardır. Bundan dolayı protein yönünden zengin olan ve soğuk su balıklar somon, ton ve mezgit türlerini tüketmeniz faydalı olacaktır. Vücudunuza oldukça faydalı olan balığı haftada en az bir kere dahi olsa sofralarınızdan eksik etmeyin. Ayrıca düzenli ve dengeli bir biçimde balıkları yiyerek ihtiyacınız olan omega yağ asitlerini de almış olursunuz.

Domates

Domates, içeriğinde barındırdığı aminoasitleri ile tansiyonu düşürmeye yarayan çok değerli ve leziz bir yiyecektir. Çiğ olarak tüketilebilen ve salataların vazgeçilmezleri arasında olan domates çok faydalı bir besindir. Ayrıca domates kan dolaşımını artıran lisopen ve glütatiyon bileşenleri içeriğinde barındırmaktadır.

Ispanak

Tansiyonu düşürmesiyle bilinen ıspanak tansiyon hastalarının haftada bir veya iki kez ıspanağı tüketmeleri faydalarına olacaktır. Diğer yandan ıspanak felce ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.

Çilek

Tansiyonu düşürmede etkili bileşenleri içinde barındıran çilek aynı zamanda da bir C vitamini deposudur. Öte yandan çilek, kolesterolü düşüren, dolaşım sistemini temizleyen, kalbe, göze, böbreğe, idrar yollarına ve bağırsak sorunlarına iyi gelen değerli bir besindir.

Pancar suyu

Günlük bir bardak tüketilen pancar suyunun tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Ayrıca pancar suyu tansiyonu düşürmede bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Pancar suyunu tükettikten yaklaşık bir saat sonra düşürücü etkisini göstererek gün boyu tansiyonu denge de tutabilmektedir. Diğer yandan pancar suyunun, A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini içeren, tümörleri yok eden, kemik erimesini önleyen, doğum sonrası oluşan kusurları kapatan, kabızlığı gideren, karaciğeri temizleyen, saçların dökülmesini önleyen ve zengin demir içeriğiyle çok değer ve sayısız faydalı bir besin maddesidir.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam