Yaşlılarda idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi

İdrar kaçırma problemi özellikle yaşlılarda oldukça çok görülen ve tıbbi ya da psikolojik diğer komplikasyonları da tetikleyen bir sorundur.

İdrar kaçırma bazı durumlarda sosyal ya da hijyenik açıdan olumsuz etkileyen miktarlarda olurken bir kaç damladan bir bardak dolusuna kadar yaşanabilen bir durumdur. 65 yaş üzerindeki bireylerin neredeyse yarısında rastlanan ve kadınlarda erkeklere oranla en az 2 kat daha fazla görülen idrar kaçırmanın sıklığı yaşla artarken doktora gitme oranı da oldukça düşüktür. Yanlış algı ve düşünceler ile idrar kaçırma şikayeti ile doktora gitmeyen kadınların sayısı da bir hayli fazladır.

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar torbası kapasitesinin azalması, idrar yolları dokularında zayıflama yaşanması ile idrar kaçırma daha sık yaşanmaktadır. Ayrıca kronik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar ile birlikte idrar kaçırmanın daha çok görülmesi de söz konusudur. İdrar kaçırma genelde ani başlangıçlı ve kronik olmak üzere ayrılırken ani başlangıçlı idrar kaçırma geçici kabul edilerek daha kolay tedavi edilen bir durumdur. İdrar yollarındaki bir sorun, kullanılan bazı ilaçlar, hareketsizlik, böbreklerde taş, kum veya herhangi bir sorun da idrar kaçırmada oldukça etkilidir. İdrar kaçırmanın önemi mutlaka değerlendirilerek özellikle yaşlılarda mutlaka takip edilmelidir.

İdrar Kaçırma Problemi ve Tedavisi

İdrar kaçırma konusunda öncelikle sorunun nedenlerinin saptanması ve tedavi şeklinin belirlenmesi gereklidir. Yaşlı hastalarda tedavi için tanının doğru konması, geçici ve düzeltilebilir nedenlerin de önemsenmesi için geriatri uzmanlarının da etkisi büyüktür. İlaç tedavisinden fayda görmeyen hastalar için ise sondalar, özel pedler ve idrar kaçırma çamaşırları gibi ürünler kullanılarak hastanın yaşam kalitesi yükseltilebilmektedir.

İdrar kaçırma konusunda hastalara farklı öneriler de doktorlar tarafından iletilirken ilaç tedavisine ek olarak uygulanması da oldukça önemlidir. Öncelikle yeterli sıvı alımının sağlanmasının yanı sıra genellikle akşam 17’den sonra idrar söktürücü ilaç alımından kaçınmak tavsiye edilmektedir. Çok fazla çay ve kahve içmemekte gereklidir. Günde 5-9 defa (2-3 saatte bir) düzenli olarak mesaneyi boşaltmakta gereklidir. Kilo vermek, önerilen egzersizleri uygulamak, ağır kaldırmaktan kaçınmak, çamaşır ve pedlerin sık değişimini sağlamak ve ıslak çamaşırları değiştirmekte idrar kaçırma konusunda ilave önerilerdendir.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam