Uyurken diş sıkma alışkanlığını nasıl önleyebiliriz?

Uyurken Dişlerinizi Mi Sıkıyorsunuz?

Günümüzde birçok insan sabah uyandıktan sonra dişlerinde oluşan bir ağrıyla karşılaşırlar. Bunun ilk nedeni kişilerin uyurken farkına varmadan dişlerini sıkmasıdır. Bu alışkanlık kişilerin gergin ve huzursuz bir şekilde güne başlamalarına neden olmaktadır. Ayrıca uyurken dişini sıkan insanların dişlerine kalıcı olacak şekilde tahribat vermeleri de işin cabası.

Aslında uyurken diş sıkma kişilerin huzursuz bir hayatının olduğuna işaret etmektedir. Diş sıkan insanların birçoğu da dişlerini gıcırdattıkları görülmektedir. Maalesef bu tarz insanların üçte birinde de psikolojik bozukluklara rastlanılmaktadır. Ayrıca diş sıkma esnasında çenelere ortalama olarak beş yüz kilogram yük binebilmektedir. Hatta bu yükün beş tona kadar çıktığı da görülmüştür.

Günümüzde maalesef bu rahatsızlığın oldukça yaygın olduğu görülmektedir. Daha çok genç yaştaki erişkinlerde görülmektedir. Ayrıca da cinsiyete göre kadınların daha çok uyurken diş sıktığı görülmüştür. Peki! insanlar uykularında diş sıkma alışkanlığının sebepleri ve tedavisi nedir?

Niçin Dişlerimizi Sıkıyoruz?

İnsanların uyurken diş sıkma probleminin iki asıl sebebi bulunmaktadır. İlki çocuklarda dahi gözlemlenmiş olan aşırı stres ve kaygılar, ikincisi de ağzı kapatma bozukluğudur. Uyku esnasında kendini gösteren bu sorun maalesef ileriki zamanlarda gündüz vakitleri de kendini gösterebilmektedir.

Diş Sıkmanın Zararları?

Uyurken diş sıkma, üzeri örtülecek, önemsenmeyecek bir problem değildir. Çünkü insan sağlığını negatif anlamda etkileyen bir hastalık olarak tabir edebiliriz. Gerçektende doğurduğu olumsuz sonuçları bir hayli fazla. Peki! Uyurken diş sıkma alışkanlığı sonrası kişilere ne gibi problemler doğurur, gelin birlikte bakalım;

 • İlk etapta insanların dişlerinin yüzeylerinde aşınmalara ve daha sonrasında ağrılara neden olmaktadır. Bu durumda kişilerin günlük yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.
 • İnsan çene kemiği ile diş arasındaki diş destek dokularına tahribat verir. Sonrasında diş kayıplarının yaşanmasına kapı aralar.
 • Dişlerde eğilmeler meydana gelerek hem ağızda bozuk görüntüye hem de kırılmalara ve çatlamalara sebep verir.
 • Kişilerde ağız bölgesinde zamanla orantı bozulmalarına sebep vererek hoş olmayan görüntülere neden olur.
 • Çene ucu ile burun bölgeleri birbirine doğru yakınlaşarak insanlara yaşlılık görüntüsü verir.
 • Diş sıkma sonrası kişilerde çene eklemlerine zarar vererek insanlarda yeme bozuklukları medyana gelir.
 • Ayrıca diş sıkma başlarda, yüzlerde, boyun ve sırtlarda sızlamalara sebep verir.

Dişlerinizi Sıkıp Sıkmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

 • Sizlerde uyurken dişlerinizin sıkıp sıkmadığını aşağıda verilen ifadelere göre anlayabilir ve önleminizi alabilirsiniz.
 • Sabahları çenenizde ağrı varsa bu ilk belirtidir.
 • Dişlerinizde aşınma oluşmuş ise
 • Diş kenarlarınızda, dolgu ve protezleriniz de kırıklar varsa.
 • Gece yatarken eşiniz sizin diş gıcırdattığını duymuş ise
 • Dişlerde hassasiyet başlamış ise
 • Diş etlerinde çekmeler baş göstermiş ise bu tarz belirtiler sizin uyurken diş sıktığınızın işaretleridir.

Uyurken Diş Sıkma Alışkanlığını Nasıl Önleyebiliriz?

İlk etapta dişlerin kapanmasına neden olan hatalı olarak yapılmış köprü, dolgu ve implantların düzeltilmesi gerekmektedir. Ayrıca eğri dişlerde varsa bu dişlerde tedavi edilmelidir. Sadece kişiye özel olarak gece koruyucuları kullanılarak çenenin yapmış olduğu baskı kaldırılarak çenenin rahatlatılması sağlanır. Bu şekilde yapıldığı zaman çok kısa bir süre sonra uyurken diş sıkma alışkanlığının bırakıldığı tespit edilmiştir.

Uyurken diş sıkmanın baş nedenlerinden biri olan stres ve aşırı kaygı olduğundan dolayı kişilere özel olarak terapi seansları ve kas gevşeticileri uygulanarak tedavi etme yoluna gidilebilir. Ayrıca botoks uygulaması da denenebilir. Çünkü çiğneme işlemi görevi gören kasların gerilmesini engellemek adına belirli bölgelerdeki kaslara botoks uygulaması tatbik edilebilir. Böylece diş sıkma refleksi bir anlamda önlenmiş olacaktır.

Sonuç itibariyle uyurken diş sıkma alışkanlığı sizin hayata dair problemlerinizin olduğunu ve canınızın çok sıkıldığını göstermektedir. Ne olursa olsun canınızı ve dişinizi sıkmayın. Sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Problemleri anlamak ve çözmeye çalışmak kendi adınıza yapacağınız en doğru ve isabetli bir davranış olacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam