Topuk dikeni belirtileri ve topuk dikeni tedavisi

Belki de çağın gelişmesi, teknolojinin önü alınamaz şekilde ilerleyişi ve daha birçok etken öncesinden adını nadiren duyduğumuz rahatsızlıklarında artmasına sebep oluyor. Bu nedenle, daha önce duyduğumuzda bile rahatsız eden topuk dikeni, artık çok sık duymaya hatta başımıza gelmesiyle muzdaripi olduğumuz çağın bir hastalığı. Çok ayakta kalmak, yanlış ayakkabı seçimleri ve biraz da fiziksel durgunluğumuz bu tip rahatsız edici hastalıkların baş göstermesinde oldukça etkili oluyor.

 Peki, Nedir Topuk Dikeni, Bu Hastalığa Sahip Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni, ayağımız altında yer alan topuk kemiğinin hemen ucunda yer alan bölümde, kalsiyum birikimi sonrası oluşan kemiğe benzer bir çıkıntıdır. Sporcular başta olmak üzere, uygunsuz ayakkabı seçimi sonrasında veya düztabanlık gibi rahatsızlar yaşayanlarda çok sık görülür. Hayatımızı çekilmez hale getiren en büyük zararı, sabahları kalktığımızda bir süre ayaklarımızın üzerine inanılmaz ağrıdan dolayı basamaz oluşumuzdur.

Bu ağrı, genellikle kısa süreli alışılabilir bir ağrı olmakla beraber, tedavi edilmediği sürece hayatımız boyunca her sabah çekeceğimiz bir derttir. Topuk bölgesine çok fazla basınç uygulanması, gündelik hayatımızda farkında olmadan yaptığımız bir hatadır aslında. Özellikle sporcularda, tekrarlanan egzersiz hareketlerinde ayakaltı ve topuk bölgesine gereğinden fazla baskı yapılması da amatör sporcuların en büyük dertlerinden biri olan topuk dikeninin tetiklenmesi için yeterli oluyor.

Bir diğer sebepte, nadir de olsa genetik bir durumdur. Yani, ailede var olan bu rahatsızlık sonraki jenerasyonlarda da sebepsiz olarak baş gösterebilir. Ayrıca kişinin yaşı, kilosu da bu durumların kişide daha acı verici biçimde baş göstermesine de sebep olabilir. 30-50 yaş aralığı bu tip rahatsızlıkların en çok görüldüğü yaş aralığı olmakla beraber, standart kilo dengesinin üzerinde olan ve obez diye nitelendirilen kişilerin de sıklıkla bu rahatsızlıkla baş etmek zorunda olduğu belirtilmektedir. Sorun, kronik bir yapıdadır. Bir defada başınıza gelmediği gibi, her gün, her sabah gündelik hayatınızda karşınıza çıkacaktır. Diyabet hastaları da vücut bölgelerinin çabuk ve kolay deformasyona uğrayabilmesi sebebiyle de, bu tehlike grubu içerisinde yer alıyor.

 Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen tedavi, fizik tedavi ve uygun ayakkabı seçimiyle gündelik hayatınız içerisinde alacağınız tedbirlerle uzun vadede hastalıktan kurtulmaktır. Kısa sürede baş gösteren bir rahatsızlık olmadığı için ancak kısa veya uzun vadeli tedbirlerle tedavisi ameliyatsız olarak mümkündür. Bu tedaviler boyunca, özellikle sporcular için egzersizlere bir süre ara vermekte tedavinin selameti için önemlidir. Topuk bölgesinde baş gösteren bu kemik veya mineral çıkıntısı, gece boyu o bölgenin esnetilmesi ve rahatlatıcı biçimde plaka tedavisi uygulanması da bir diğer tavsiye edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Fakat bu tip medikal tedbirler için hastane veya fizik tedavi merkezlerinin ortopedi bölümlerinde bir uzman yardımıyla tedbirleri uygulamak daha iyi sonuçlar almanız için şarttır.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam