Tırnak batması belirtileri ve tedavisi

Genel olarak tırnağın yanlış kesimi, kalıtsal sebepli ve rahatsız ayakkabı giyme gibi nedenlerle özellikle 20-30 yaş aralığındaki erkeklerde görülebilen tırnak batması, tırnağın derinin altında büyümesi ve buna bağlı olarak çoğu zaman iltihap yapması durumu ile ifade edilebilecek bir hastalıktır.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Genellikle ayak baş parmaklarında görülen tırnak batması hastalığında, öncelikli olarak parmağın uç kısmında ağrı ve sızı görülür. Bu durumun ilerlemesiyle ise şişlik, kızarıklık, dokununca acıması ve iltihap gibi belirtiler baş gösterir.

Tırnağın deri altına girmesi ve burada enfeksiyon yapması sonucu bu bölgede bir iltihaplanma başlar ve hastalığın belirtilerini görmeye başlarsınız. Tırnak batması sonucu tırnak kemiği enfeksiyon kapabilir bu sebepten ötürü tırnak batması ciddi boyutlara ulaşabilen ve derhal müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer ki tırnak batmasının daha yeni yeni oluşmaya başladığını görürseniz tırnağın altına koyacağınız bir pamuk yardımı ile tırnağın düzenli uzamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak deriye batmakta olan tırnağı kaldırın ve deri ile arasına pamuk koyun. Ayağınızı sıcak suda bekletip hemen ardından pamuğu daha fazla ileri itin. Bu işlemi devam ettirdiğiniz 1 ile 2 hafta arasındaki süreçte tırnağınız uzayacak ve batma sorunu ortadan kalkacaktır.

Tabi bu süreçte ayağınızın temizliğine dikkat etmelisiniz. Ayağınızı günde iki ya da üç kere sabunlu suyla yıkayın, yıkadıktan sonra mutlaka güzelce kurulayın ve tırnak altına koyduğunuz pamuğu günlük olarak değiştirin. İnternette yazılan pedikür yaptırın gibi yorumlara bakmayın, durumunuzu düzeltmesi zordur hatta daha kötüye de götürebilir.

Tırnak Batmasında Tırnak Çekimi

Eğer ki bu süre sonunda tırnak batması durumunuz geçmediyse artık bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir. Bu durumda olan hastalara uygulanan iki tür tedavi var. Birincisi, size kesinlikle önermeyeceğim olan tırnak çekimi, diğeri ise lokal anestezi ile uygulanacak ufak bir operasyon.

Tırnak çekimi yaptırdığınızda maalesef ki bu durum tekrar edebiliyor ve tırnak çekiminin pek sağlıklı bir yol olduğu varsayılamaz. Onun yerine lokal anestezi metodu kullanılarak ufak bir operasyon ile tırnak batması derdinden kurtulabilirsiniz. Bu tedaviyi gözünüzde fazla büyütmeyin, sonuçta toplam 15 dakika süren ufak bir operasyon ve şu bir gerçek ki en doğru tedavi bu. Öncelikli olarak parmağınıza yapılan iki ya da üç tane iğne ile parmağınıza lokal anestezi işlemi uygulanıyor, yani uyuşturuluyor ve siz bir şey hissetmiyorsunuz. Ardından tırnağın battığı yer biraz kesiliyor ve tırnağın derinin altına giren kısmı kesilip alınıyor, sonrasında ise dikiş atılarak operasyon bitiriliyor. Yaklaşık olarak üç günde bir pansuman yapıp, yaklaşık on gün sonrada dikişlerin alınması ile tamamen iyileşmiş oluyorsunuz.

Tırnak batması ufak gibi görünebilen fakat başınıza büyük sorunlar çıkartabilen bir hastalıktır ve bu hastalığa ne kadar erken müdahale edilirse o kadar yararınıza olur. Bu yüzden bu hastalığın oluşması durumunda zaman kaybetmeden tedavi sürecine geçmenizi tavsiye ederim.

 

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam