Sivilce nasıl geçer? Etkisi kanıtlanmış doğal yöntemler

Genellikle hormonal değişiklikler sonucunda, güneş ışınlarına maruz kalındığında, ter ve kir ile birleşince ve özellikle de yağlı ciltlerde daha sık ortaya çıkan sivilceler bir sağlık problemi olmasının yanı sıra oldukça da can sıkıcı bir görüntü ortaya çıkarır. Bu sıkıntı verici sivilceleri tamamen doğal yöntemlerle ve henüz oluşmadan önlemek ya da oluştuktan sonra geçirmek ise mümkün. Çok basit püf noktaları ile sizler de sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bunun için ilk önceliğiniz daima sağlıklı ve dengeli beslenmek olmalı. Sebze ve meyve tüketimine önem göstermeli, yağlı besinlerden uzak durmalısınız. Sıkça duş almak ve sürekli makyaj temizliği cilt sağlığı için temel gereksinimlerdir. Ayrıca bol bol su tüketmek, günlük spor yapmak, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak da cilt yaşlanmasının önüne geçebilmek adına son derece önemlidir. Stresin de sivilce oluşumunda oldukça etkili olduğunu unutmayın.

Neler Yapılmalı/ Yapılmamalı?

Ciltte oluşan sivilceler can sıkıcı evet ama bu sivilcelere kesinlikle dokunulmamalı ve sıkılmamalıdır. Cildinizi daima temiz ve bakımlı tutulmak, kimyasal bakım ürünlerinden de uzak durmak en güzeli. Eğer makyaj yapmışsanız uzun süre yüzünüzde kalmamalı, en kısa sürede ve doğal yöntemler kullanarak makyajınızı temizlemelisiniz. Güneş cildiniz için son derece tehlikelidir. Güneşte duracaksanız uygun kremler kullanmalı, cildinizi uzun süreli güneş temasından uzak tutmalısınız. Cilt bakımı için doğal ürünleri tercih etmeli, makyaj temizliğini de doğal ürünlerle yapmaya özen göstermelisiniz. Hamilelik, ergenlik ve yaşlılıkta bu tür sivilceler doğal olarak oluşabilmekte. Ayrıca bu tarz sivilceleri de dokunmadan, doğal ürünlerle tedavi edebilirsiniz.

Sivilcesiz Bir Cilt İçin Neler Yapılabilir?

Yapılmış olan makyajlar uzun süre ciltte tutulmamalıdır. Makyaj temizliği için piyasadan temin edebileceğiniz doğal birçok ürün olduğu gibi kendi imkânlarınızla yine doğal olarak bu temizliği yapabilirsiniz. Ayrıca çeşitli cilt maskeleri ile yüzünüzde oluşabilecek siyah noktaların ve sivilcelerin önüne geçmek artık çok kolay.

Sağlıklı, nemli, sıkı ve temiz bir cilde sahip olabilmek için piyasada satılan ürünleri kullanarak sağlıklı bir cilde kavuşmayı hayal eden birçok insan var. Oysa bakımlı bir cilt için en önemli faktör sağlıklı yaşamak. Sağlıklı ve kusursuz görünen bir cilt için kesinlikle kaliteli bir uyku gerekmekte. Çünkü uyku tüm vücudu dinlendirir ve hücrelerin kendisini onarmasını sağlar. Güzellik uykusu tanımı boşuna söylenilmemiştir. Gün boyu zinde kalmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için günde en az yedi saatlik kaliteli bir uyku gerekmekte.

Düzenli ve Uygun Beslenme

Eğer dengesiz besleniyorsanız uygulayacağınız tüm yöntemler boşa gidecektir. Sağlıksız bir ciltte uygulanan cilt maskeleri ve hatta tüm kürler sadece geçici bir sıkılaştırma sağlar. Uzun vadede ise cilt sağlıksızlığa yenik düşecek ve sarkmaya devam edecektir. Dengeli beslenmenin yanı sıra vücudumuzun suya da ihtiyacı olduğunu asla unutmayın. Susuz kalmış cilt zamanla kurur, sarkar, çatlaklar oluşur ve yaşlanmaya başlar. Yeteri derecede su tüketildiğinde ise vücutta birikmiş olan toksinler kolayca atılır. Böylece daha oluşmadan sivilcelerin önüne geçilmiş olur. Kusursuz bir cilt için derinin sıkılaştırılması gerekir. Cildinize buz uygulaması yapmak bunun için en kolay yöntem sayılabilir. Buzun neden olduğu soğukluk kan akışınızı hızlandırmaktadır. Buz kalıbından bir buz küpünü çıkartıp hafifçe ıslatarak yüzünüzde gezdirin. Buz eridiğinde doğal olarak cildinizin sıkılaştığını hissedeceksiniz.

Cilt Gözenekleri İçin Maskeler

Cilt gözenekleri cildin hava almasını sağlamaktadırlar. Cilt sağlığı için gözeneklerin sürekli olarak açık tutulması bu nedenle çok önemlidir. Cilde uygulanacak olan günlük temizlik cilt gözeneklerinizi açık tutabilir Ayrıca doğal cilt maskeleri ile de cildinizi sıklaştırmanız mümkün.

Cildimiz çok çabuk yağlanmakta. Yağ gün boyu koşuşturan vücudumuzun terlemesiyle, çevreden nüfuz eden kir gibi unsurlarla birleşerek cildimizdeki gözenekleri tıkamakta. Gözeneklerin hava alamaması durumu da iltihaplanma, akne ve sivilce oluşumuna yol açmakta. Günlük duş almak ve sık sık yapılacak cilt temizliği cilt gözeneklerinin hava almasını kolaylaştıracaktır. Bu temizliğin yanı sıra cilt bakımı için zeytinyağı kullanılabilir.

Zeytinyağı cildi parlak tutmakla kalmaz, yumuşamasını ve tıkanmış olan gözeneklerin açılmasını sağlar. Eğer Zeytinyağını uygularken cildinizi ovalayarak masajla yedirirseniz doğal olarak kan akışını da hızlandırmış olursunuz. Bu uygulama sonrasında yapılacak buhar masajı da cildinizi sıkılaştırılacaktır. Evde hazırlayabileceğiniz cilt maskeleri de aynı görevi yapabilir. Kil maskeleri, Limon suyu, yoğurt ve salatalık gibi malzemeler özellikle yüz bölgesinin sıkılaştırılmasında kullanılabilecek doğal ürünler arasında sayılabilir.

Kil Maskesi Uygulaması

Cilt bakımı için sıkça kullanılan ürünler arasında önemli bir yer tutan kil, birçok kozmetik ürünün de içeriğinde yer almaktadır. Evinizde hazırlayabileceğiniz kolay kil maskeleri sayesinde sizler de kolaylıkla cilt bakımı yapabilirsiniz.

Kil Maskesi Yapımı

Cildinize uygulayabileceğiniz doğal ürünlerden birisi olan kil, hemen her cilt tipine uygulanması açısından size kolaylık sağlayabilir. Kil cildi temizler, toksinlerin atılmasını sağlar ve aynı zamanda cildinizin sıkılaşmasına da yardımcı olur. Doğal ürünlerle karıştırılan kil etkisini arttırabilir. Örneğin Papatya, limon, soda gibi bitki ve meyvelerle karıştırılacak olan kil ile cildinizin beslenmesine de katkıda bulunabilirsiniz.

Kil ile cilt maskesi elde etmek için yeterli miktarda kilin içerisine doğal maden suyu, limon suyu, gül suyu, papatya suyu gibi malzemelerden birisini karıştırıp bir süre bekleterek macunsu bir sıvı elde edin. Bu macunu yüz maskesi olarak uygulayın. Uygulama yatmadan önce tatbik edilmeli ve bir süre yüzde tutulduktan sonra soğuk su ile cilt iyice temizlenmelidir. Uygulama sonrasında cildinizin nasıl nefes aldığını ve rahatladığını fark edeceksiniz. Kil maskeleri buhar banyosundan sonra uygulanırsa daha etkili sonuçlar vermektedir.

Kil Maskesinin Sağladığı Faydalar

Kil maskesinin görevi cildin uyarılması sonucunda kan dolaşımının hızlandırılmasıdır. Ayrıca cilt gözeneklerini açarak cildin oksijen solumasını kolaylaştırır. Kirli cildi temizler, yumuşatır ve sonra gerginleştirir. Bu da ciltte oluşacak lekelerin ve sivilcelerin önüne geçer.

Salatalık İle Cilt Maskesi

Cilt bakımı için kullanılan, ciltte oluşan kırışıklıkları gideren, cildin oksijen almasını kolaylaştıran bir diğer maske de salatalık maskesidir. Erkek-Kadın-Çocuk-Yaşlı her cilt tipine uygulanabilen Salatalık maskesi, ihtiyaca göre günlük ya da haftalık uygulanabilmektedir. Düzenli olarak kullanılırsa, cildin mükemmel görünmesinin yanı sıra doğal ve sağlıklı bir çözüme de ulaşmak mümkün.

Salatalık Maskesinin Faydaları

Salatalık maskesi cildi vitamin takviyesiyle beslemekte ve bunun sonucunda doğal olarak bir canlanma sağlamaktadır. Salatalığın gerek dinlendirici gerekse nemlendirici özelliği ise kırışıklıklara iyi gelmektedir. Salatalık maskesini düzenli olarak kullanmak Güneş lekelerini, yara izlerini, akne ve sivilce kalıntılarını yok etmekte, cilt gözeneklerini açarak da ferahlamasını sağlamaktadır.

Kolay Salatalık Maskesi Tarifi

Kullanılacak malzemeler bir adet salatalık, bir su bardağı süt ya da bir yemek kaşığı yoğurt. Salatalığı yıkayın, kabuğunu soyun ve rendeleyin. Süt veya yoğurdu ilave ederek yüzünüze kolayca sürebileceğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırın. Uygulama öncesinde yüzünüzü mutlaka sabunlayarak bol temiz su ile yıkayın. Karışımı yüzünüze sürerek maskenizi oluşturun. Yüzünüzde yarım saat kırk beş dakika bekleterek bol soğuk su ile yüzünüzdeki maskeyi iyice temizleyin. Dilerseniz maske sonrasında nemlendirici doğal bakım ürünlerini kullanabilirsiniz de. Gözlerinizde şişkinlik ya da morluklar oluşuyorsa iki dilim salatalığı birkaç saat gözlerinizin üzerinde tutarsanız fayda sağladığını göreceksiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam