Sağlıklı bronzlaşmak için 11 adım

Kış ayında insanların içeride ve kapalı ortamlarda geçirdiği vakit artık bahar ve yaz ayıyla birlikte son bulmaktadır. Yaz ayına girmenin heyecanı insanlarda daha fazla yaşanmaktadır. Öte yandan yaz ayına girmenin getirdiği olanaklardan biride insanların dışarıda geçirdiği zamanla birlikte güneşten yararlanma bir hayli fazla olabilmektedir. Bu zamanlarda insanlar güneşe daha fazla maruz kalabilmektedir. Bundan dolayı güneşten aldığımız D vitamini yararları yanında bir yandan da güneşe daha çok maruz kalmanın getirdiği negatif durum ve zararlar olmaktadır. Bu durumda insanlar dengeyi nasıl kurmalıdır. İşte size sağlıklı bir şekilde bronzlaşma adına yapılması ve uyulması gerekenler.

1- Vücudunuzdaki Ölmüş Deriden Kurtulun

Vücudunuzu veya cildinizi ölü hücrelerden arındırma işlemi yapmanız sağlıklı bronzlaşma adına öncelikle yapmanız gereken bir adımdır. Cildi ölmüş hücrelerden arındırma işleminin diğer adı peeling olarak tanımlanır. Ayrıca keseyle cildinizi tazeleme işlemi yapabilirsiniz.

2- Yüksek Değer Faktör İçeren Koruyucuları Kullanın

Yaz ayının güneş ışınlarından korunmak için yüksek değer içeren koruyucu kremlerden kullanmanız faydalı olacaktır. Bu ürünleri cildinizin güneşi görmeden en az yarım saat önce kullanmanız etkisini daha da artıracaktır. Yüksek değer içeren koruyucular bunun için önemlidir. Lakin yazın kavurucu ve yakıcı güneşinden korunmanız gerekmektedir. Çünkü cilt kanserlerinden korunmanın yollarından biri de kavurucu güneş ışınlarından korunmaktır. Bu durumlarda gölgede durmayı veya 11 ile 15 saatleri arasında şemsiye ile dolaşmayı tercih edin.

3- Güneşlenirken Su Olan Yakın Yerlerde Bulunmaya Özen Gösterin

Güneşlemeyi tercih ettiğiniz mekân, havuza, denize ve duş alınabilecek yerlere yakın olsun. Bu sayede serinlemek için kısa zamanda ve üşenmeden bu yerlerde su ile buluşabilesiniz. Burada önemli olan su ile temasınız sık olmalıdır. Aksi takdirde güneşlenmek sizin bunalmanıza ve cildinizin kurumasına sebebiyet verecektir.

4- Yatış Durumunuzu Devamlı Suretle Değiştirin

Güneşlenme pozisyonunuzu sürekli değiştirmeye özen gösterin. Devamlı olarak aynı pozisyonda yatmayın. Yaklaşık olarak on veya on beş dakikaya varan sürelerle pozisyon değişikliği yapın. Asla yarım saatten fazla aynı pozisyonda yatmayın. Bu durumdan özellikle kaçının.

5- Yavaş Bir Şekilde Bronzlaşmaya Gidin

İnsan olarak aceleci bir yapıya sahibiz. Hemen bronzlaşmak isteriz. Fakat bu bir yanlış bir düşüncedir. Böyle bir düşünce ile yola çıkanlar bronzlaşma yerine kızarmış bir duruma düşebilirler. Bundan hareketle kişiler her gün azar azar güneşten yararlanma yoluna gitmelidir.

6- Sadece Yatarak Değil Hareketli Bir Şekilde De Bronzlaşmanız Mümkün

Tek tip bronzlaşma yoktur. Yani sadece yatarak değil hareketli olarak ta bronzlaşma yoluna başvurulabilir. Örneğin; plajda yürüyerek ve spor yaparak, denizde, havuzda yüzerek de bronzlaşabilirsiniz.

7- Bronzlaşmanın Alternatif Yollarını Bilinçli Kullanın

Bronzlaşmak için piyasada bulunan güneş koruyucu kremleri, yağları kullanmak yerine zeytinyağı, kakao ve bademyağı gibi alternatif yolları kullanmak isteyebilirsiniz. Yalnız bu ürünlerin yakıcı özelliklerini akıldan çıkarmadan azar azar olarak kullanmak daha isabetli olacaktır.

8- Koruyucu Olarak Gözlük ve Şapka Kullanın

Güneşin zararlı ışınlarından ve kavuruculuğundan korunmak için gözlük ve şapka kullanabilirsiniz. Bu sayede başınızı, yüzünüzü zararlı güneş ışınlardan ve bu ışınların meydana getireceği olumsuz durumlardan korumuş olursunuz.

9- Güneşe Çıkmadan Bol su içebilir ve Havuç Yiyebilirsiniz

Havuç yemeyi daha önce hiç belki hiç duymadınız. Ne alaka? Diyebilirsiniz ama havuç içeriğinde bulunan karoten maddesi sağlıklı bronzlaşma için oldukça etkili bir kimyasal bileşendir. Ayrıca havuç suyu da tüketilebilir. Diğer yandan vücudun nem oranını korumak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak adına bol miktarda su içmeyi unutmayın.

10- Duştan Sonra Nemlendirici Kullanın

Duş sonrası nemlendirici kullanabilirsiniz. Çünkü nemlendirici ürünler salt vücudunuzu nemlendirmekle kalmayarak derinin soyulma ihtimalini de azaltmaktadır.

11- Doktora Başvurmayı İhmal Etmeyin

Güneşlenmek adına dışarıya veya tatile çıkmadan evvel en isabetli yol bir dermatoloğa başvurmanızdır. Doktorun size reçete ettiği durum ve tavsiyeleri ile hareket etmeniz adınıza yapacağınız en doğru davranış olacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam