Ruşeymin (Buğday Çekirdeği) faydaları nelerdir?

Ruşeym; buğdayın en üst kısmında yer alan, embriyo adı verilen ve tohumun üremesiyle, çimlenmesine yardımcı olan kısıma verilen addır. Buğdayın öğütülmesi ile ayrıştırılan ruşeym, buğday çekirdeğinde yer alan en vitaminli kısımdır. Ayrıca mineral açısından da en zengin kısım ruşeymdir. İçeriğinde bolca omega 3 yağ asitleri, çinko, folat, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, niasin, B6 vitamini ve sodyum bulunan ruşeymin faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

Vücuttaki Hastalıklarla Savaşta Yardımcıdır

Vitaminler açısından oldukça zengin olan ruşeym, yüksek derecede antioksidan özelliğe sahiptir. Vücutta bulunan serbest radikallerin azalmasına katkı sağlayan antioksidanları barındıran ruşeym, hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur ve vücutta mikrop oluşumunun önüne geçer.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kompleks bir karbonhidrat yapısı bulunan ruşeym, vücuda enerji sağlar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığı İçin Önemlidir

Kalp ve kardiyovasküler sistem üzerinde de olumlu etkileri olduğu araştırmalar ile açıklanan ruşeym, sağlıklı kiloda kalmanızı sağlar. Böylelikle kalp hastalıklarının da önüne geçmenize imkan tanır. İçeriğinde bolca bulunan B grubundaki vitaminler, tiamin ve folat nedeniyle de kan akışının hızlanmasını sağlar. Bu da kalp damarlarının beslenmesine katkıda bulunmaktadır.

Kan Şekerinin Dengelenmesini Sağlar

Lif kaynağı olarakta bilinen ruşeym, kan şekerinin dengelenmesinde büyük rol oynar. Bu nedenle diyabet hastaları ve hayvansal gıda tüketmeyen kişilerin ilk tercihleri arasındadır.

Kanseri Önler

Birçok kanser türünün oluşumuna etki eden risk faktörleri ile savaşan ruşeym, E vitamini açısından fazlasıyla zengindir. Bu nedenle hücreyi çevreleyen zarın güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kas Sağlığını Korumanızı Sağlar

Diyetlerde de aranan isimlerden biri olan ruşeym, en iddialı protein kaynaklarından biridir. Sağlıklı kaslarınızın hasar görmesine engel olan bu bitki tohumu, hasar alan dokuların da yeniden onarılmasında etkilidir.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam