Rahim kanaması nedir? Rahim kanaması neden olur?

Kadınlarda normal dönemleri dışında yaşanan rahim kanaması farklı problemlere bağlı olarak gelişen ve kadın sağlığını tehdit eden bir rahatsızlıktır.

Rahim kanaması nedir?

Kadınlar yaratılışları bakımından doğurganlıklarını gerçekleştirebilmeleri için ergenlik çağına geldikleri andan itibaren adet kanaması adı verilen bir süreç yaşamaktadırlar. Kadınlar adet görmeden 12 gün önce yumurtlama döneminde girerler. Bu yumurtlama döneminde oluşan yumurtalar erkek spermi ile birleşince gebelik oluşur. Gebeliğin oluşmadığı dönemlerde ise hormon seviyelerinde düşüş yaşanır. Hormonlarda gözlenen bu düşüş adet kanaması ile sonuçlanır.

Ayda bir kere düzenli olarak görülen adetin süresi her kadında farklılık göstermekle beraber genelde 7 gün sürmektedir. Bir kadın her ay aynı tarihlerde adet kanaması görüyor ise ve süresi 3 günden az 7 günden fazla değil ise düzenli bir adet görüyor demektir. Anormal adet kanaması sayılması için adet tarihlerinin sürekli değişiklik göstermesi, kanamanın 7 günden fazla sürmesi, adet döneminde olmamasına rağmen ara kanamaların yaşanması, olması gerekenden daha fazla yoğun kanamalar, menopoz döneminde olan kadınların adet görür gibi kanama yaşaması rahimde anormal kanama olarak değerlendirilmektedir. Anormal adet kanaması tam olarak rahim kanaması nedir? Sorusunun karşılığıdır.

Rahim kanamasının sebepleri nelerdir?

  • Bir veya birden fazla gebeliğin düşükle sonlanması
  • Hamilelik, rahim kanamasına yol açabilir bu durumda bebeğin düşme riskini ortaya çıkarır.
  • Gebelik olmasını önlemek için kullanılan doğum kontrol hapları ve rahim içine yerleştirilen spiral rahim kanamasının sebepleri arasındadır.
  • Rahimde miyom ve poliplerin bulunması
  • Rahim ağzı kanseri ve rahim kanseri rahim kanaması nedenleri olarak gösterilmektedir.
Rahim kanaması tedavisi nasıldır?
Rahim kanaması tedavisi nasıldır?

Rahim kanaması tedavisi nasıldır?

Anormal sayılan rahim kanaması teşhisi koyulduktan sonra uygulanacak tedavi yöntemleri hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Genel olarak uygulanan tedavi, hormonların düzenlenmesi amacıyla doğum kontrol hapı kullanımı doktor tarafından reçete edilmektedir. Şayet rahimde miyom ve polip var ise ve hormon düzenleyici ilaçlar kullanılmasına rağmen kanamalar düzenli hale gelmiyorsa ameliyat ile kanamaya sebep olan durumun ortadan kaldırılması için cerrahi müdahale yapılır. Kanamanın kalıcı bir şekilde sonlanması için uygulanan lazer ve dondurma işlemi sırasında rahim içinde tahribat oluşmaktadır. Rahim içinde tahribat oluşan bir kadının çocuk doğurma olasılığı yüzde birdir.

Genellikle rahim kanamalarının tedavileri olumlu cevap vermektedir. Önemli olan teşhisin doğru konması ve doğru tedavinin uygulanmasıdır.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam