Nar neye iyi gelir? Narın sağlığa faydaları nelerdir?

Kırmızı meyvelerden olan nar, kabuğu ve çekirdeği dahil olmak üzere oldukça yararlı ve bir çok hastalık için şifa kaynağıdır. Yemesi ve ayıklaması zor olan bu meyvenin faydaları gerçekten etkileyici ve hastalıklardan korunmak için doğal bir ilaç!

İçeriğinde kanser hücrelerinin gerilemesine ve gelişmesine engel olan maddeler bulunur. Aynı zamanda kolestrol ve şeker dengesini sağlar ve C vitamini bakımından da tercih edilebilir. Potasyum ve demir deposudur. Bundan dolayı bağışıklık sistemine olumlu yönde etkisi büyüktür. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de de kendisinden bahsettiren narın bir diğer adı da “Cennet Meyvesi”dir. B1, B12 vitaminlerini barındıran nar günlük vitamin ihtiyacımızın birçoğunu tek başına karşılama potansiyeline sahiptir.

Nar neye iyi gelir? Narın genel faydaları neler?

Nar kalp sağlığını korur ve kolestrol üzerinde etkilidir. Öksürüğün giderilmesinde yardımcı olur ve kanseri önler. Kabızlık, mide rahatsızlıkları ve damar sağlığı gibi hastalıkların tedavisinde de yardımcı unsur olarak tüketilebilir. ACE adındaki bir enzim damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Nar bu enzimin vücutta oluşmasını ve yayılmasını önleyerek damar sağlığını da koruma altına alır.

Vücuda faydalarını ne kadar saysak bitiremeyeceğimiz nar son dönemlerde prostat kanseri tedavisi için de kullanılan bir meyve haline geldi. Bunun yanı sıra damar sertliğini giderdiği ve tansiyon dengeleyici etkisi olduğu da kanıtlanmıştır. Düzenli olarak ve her gün tüketildiğinde daha zinde hissetmemek elde değildir.

Cennet meyvesinin damar ve kalbe faydaları neler?

Narın içeriğinde E vitamininden çok daha fazla güçlü maddeler olan polifenol ve antosiyanin adında enzimler bulunur. Bu enzimler E vitaminine oranla 20 kat daha güçlüdür ve damarlardaki daralmaların önüne geçer. Bu iki enzimim antibiyotik etkisi yapan özellikleri vardır. Bundan dolayı da vücuttaki mikropların öldürülmesini sağlar. Böylelikle kan hücreleri yenilenir ve daha sağlıklı bir kalp ve damarlara sahip oluruz.

Narın gribe olan faydası nedir?

Nar C vitamini içerir ve bu vitamin grip virüsü ile savaşır. Ayrıca narın içeriğindeki antioksidan maddeler vücutta mikrop birikmesini önleyerek kanı sürekli temizler. Vücut direncini arttırdığından bağışıklık sistemi güçlenir ve kışın gribe yakalanma olasılığımız oldukça alt seviyelere düşer. Özellikle her gün 1 bardak taze nar suyu tüketmek birçok hastalığın ve virüsün vücudumuza yayılmasını önler.

Narın ishal ve mideye olan faydaları nelerdir?

Narın pek çok hastalığa iyi geldiğini vurguladık. Suyunun, çekirdeğinin ve hatta kabuğunun bile! Fakat herkesçe bilinmeyen bir yönü de nar tanelerinin üzerindeki beyaz tabakanın mide ve bağırsak sistemine faydasıdır. Narın üzerindeki beyaz tabaka mide rahatsızlıklarının, kabuğu ise ishal sorununun giderilmesini sağlar. Kaynatılıp soğutulan nar kabuğuna bal karıştırıp içtiğinizde ishal sıkıntısının kalmadığını görebilirsiniz.

Mide sorunlarında ise yemeklerden sonra nar yemek etkilidir. Böylelikle hazım kolaylaşır ve mide rahatlar. Bunun dışında ekşi nar pekmezi tüketmek de oldukça etkilidir. Bal ile karıştırılıp, aç karına yenildiğinde mide iltihabının önüne geçmek mümkündür.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam