Mide ekşimesi neden olur? Mide Ekşimesine ne iyi gelir?

Mide ekşimesi en sık şikayetler arasında yer alır. Mide ekşimesi her yaştan insanları etkileyen ve sık olmadıkça çok önemli olmayan bir semptomdur. Mide ekşimesinin nedeni son derece basit bir nedenle ilişkilidir: Mide asidi normalden fazla salgılandığında ve yemek borusu ile mide arasındaki valf- ya da vana adı verilen yapı sağlam değilse asit yukarı çıkar ve mide ekşimesi ortaya çıkar. Bazı yemekler, bazı insanları özel olarak rahatsız eder ve asit salgısını arttırır. Tıp biliminde en iyi şekilde tedavi edilen organımız midedir. Mide salgıları arttığında basitçe asit düşürücü inhibitörler kullanılır. Eğer yemek borusu ile valf dediğimiz ve açıklığı reflü hastalığına yol açan bir sorun varsa, ameliyatla o kısım onarılabilir. Burada önemli olan, hangi yemeklerden sonra mide ekşimesi olayının ortaya çıktığının belirlenmesidir. Bir yemek yediğinizde mideniz ekşiyorsa o yemeği yememeniz gerekir.

Mide Ekşimesi Nedenleri Nelerdir?

Mide ekşimesi çok ağır yemekler yendiğinde herkeste oluşabilir. Akşam yemeklerinden sonra herhangi bir egzersiz yapmadan yatan insanlarda bu sorun sık meydana gelir. Bu nedenle mide asidini arttıran ağır yağlı besinleri tükettiğinizde, en azından akşam yemeklerini erken yemenizi öneririz. İkinci önemli neden saatinde beslenmemektir. Midemiz ve tüm vücudumuzun bir biyolojik saati vardır. Bu biyolojik saat, belli zamanlarda yemek yeneceğini bilir ve vücut ona göre hormonlar salgılar. Eğer o saat kaçırılırsa vücut da düzensiz bir işleyiş ortaya çıkar. Yine sağlıklı olmayan yiyecekler hem gıda teknolojisinin çok gelişmesi ile beraber hem de pratik yiyeceklere odaklanma ile beraber çok tüketilmeye başlandı. Buna paralel olarak da mide ekşimesi gibi şikayetler de arttı. Sonuç olarak ağır yemek yememek, zamanında ve saatinde yemek yemek, akşam yemeklerini erken yemek ve yemekten 2 saat geçene kadar egzersiz yapmamak gerekir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesi ağır bir hastalık değildir, ancak sık sık ortaya çıkıyorsa reflü hastalığından şüphe edilebilir. Çok nadir olarak ülser ( tabakanın hasar görmesi) de mide ekşimesine yol açar. Seyrek olarak mide ekşimesi oluyorsa Talcid benzeri şuruplar verilebilir. Doğal olarak mide ekşimesini gidermek için muz, süt tüketilebilir. Stres de mide asidini tetiklediği için ve buna bağlı olarak mide ekşimesine yol açtığı için uzak durulması gereken bir durumdur. Stresten mümkün mertebe uzak durmak midenizi rahatlatır.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam