Kızılcık neye iyi gelir? Kızılcığın sağlığa faydaları nelerdir?

Kızılcık, kendisi küçük, devası büyük bir bitki olan ve aynı zamanda halk arasında kirden ismiyle anılan kızılcık meyvesinin insan sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır. Birçok rahatsızlığa şifa kaynağı olmakla birlikte tam bir C vitamini deposu olan kızılcığın zengin mineral ve vitamin içeriğiyle de uzmanların dikkatlerini çekmektedir.

Kızılcık Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kızılcıkgiller ailesinden olan kızılcık meyvesinin çiçeğinin yanı sıra, yaprağı ve gövdesi de tümüyle şifa kaynağıdır. Kızılcık meyvesi, boyu yaklaşık 1, 1-5. metreye varan bodur ağaçlarda yetişir. Kızılcık ağacının çiçeklerinin rengi sarı renkte olmaktadır. Çeşitli şekillerde tüketilebilen fakat genellikle kızılcık marmelatı ve içeceği olarak kullanılmaktadır.

Kızılcığın Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Kızılcık İdrar Yolu Enfeksiyonuna Faydalıdır

İdrar yolu enfeksiyonu ciddiye alınacak bir hastalık olup, tedavi edilmez ise böbrekleri ve sindirim sistemi organlarını tehdit etmeye başlar. Oysa kızılcık meyvesi idrar yolu enfeksiyonlarına karşı birebirdir. Bundan ötürü kızılcık, idrar yolu enfeksiyonlarında tedavi amaçlı kullanılan nadir meyvelerden bir tanesidir. Laboratuvar çalışma sonuçları bunu kanıtlamıştır. Bunun için az miktarda kızılcık suyun kaynatılması yeterli olacaktır.

Kızılcık Antitümör Etkisi Yapar

Kızılcık meyvesinin antitümör etkisi özelliği olan ender meyvelerden biridir. Öyle ki yapılan araştırmalar neticesi gösteriyor ki kızılcığın antitümer özelliği medeniyle kolon, meme, prostat ve diğer pek çok kanser urlarına karşı çok tesirli olduğu ortaya konulmuştur. Kızılcık suyu içeriğinde kan pıhtılaşmasını önleyen ve tümörleri yok etmeye yardımcı olan salisilik asit vardır. Bundan dolayı bir çok kanser türlerine yakalanma riskini azaltan kızılcığı düzenli bir şekilde tüketmek gerekmektedir.

Kızılcık Diş Çürümelerini Önlemede Etkilidir

Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki kızılcık suyunun diş çürümelerini önlemede etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Kızılcıktaki proantosiyanidin isimli madde, dişlerde kalan kalıntıları ya da yapışan zararlı bakterilerin yok edilmesinde yardımcı olmaktadır. Çünkü bu madde diş çürümelerine neden olan asitlerin üretilmesini engellemektedir.

Kızılcık Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Kızılcık suyu solunum yoluna zarar veren bakterilerin temizlenmesinde önemli bir görev üstlenir. Ayrıca çocukların kulak ile solunum yolları hastalıklarına sık maruz kalmasına sebep olan haemophilus influenzayı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kızılcık Kanser Hücrelerinin Büyümesini Engeller

Kızılcık meyvesinin faydalarından biri de, değişik türdeki kanser hücrelerinin gelişmesini engelleyen bileşenleri içerir. Özellikle kızılcık suyu tüketimi kolon kanseri ile mesane kanserine yakalanma ihtimalini ciddi manada azaltmaktadır. Çünkü içeriğinde bol miktarda anti kanserojen maddeler vardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına ve Böbrek Taşlarına Karşı Koruma Görevi Üstlenir

Kızılcık şerbeti, kompostosu ya da suyu idrar yolu enfeksiyonlarında ve böbrek taşı oluşumlarına karşı problemlerin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca idrarda ki ağır kokuyu da giderir.

Kızılcık Şerbeti Neye İyi Gelir?

 • Kızılcık şerbeti, akciğer enfeksiyonu ile mide ülseri tedavisinde etkilidir.
 • Kızılcık şerbeti sindirim ve boşaltım sistemi sağlığına mükemmel derecede katkı sağlar.
 • Kızılcık şerbeti ağız içerisindeki bakterileri yok eder.
 • Kızılcık şerbeti kilo vermeye büyük faydası vardır ve vücudun yağ yakmasına yardımcı olur.
 • Kızılcık şerbeti strese karşı savunma mekanizmasını güçlendirerek, solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Astım ve bronşit hastalıklarının giderilmesinde önemli bir rol oynar.
 • Bronşların rahatlamasına imkân sağlar.
 • Soğuk algınlığına bağlı boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Cildi korur ve deriyi uzun süre genç tutar.
 • Saçı güçlendirerek saç dökülmesine sebep olan problemleri ortadan kaldırır.
 • Böbrek taşlarının oluşmasını engeller.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam