Hangi bitki neye iyi geliyor? Doğadaki şifalı bitkiler

Doğadaki şifalı bitkilerden hastalıklarına çare arayanların merak ettiği, hangi bitki neye iyi geliyor sorusunun cevabını sizler için derledik.

Hangi bitki neye iyi geliyor siz de merak ediyor musunuz? Çok eski tarihlerden bu yana birçok derde deva olan bitkiler, dünyanın gelişmesiyle birlikte neredeyse birçok hastalığın çaresi olmuştur. Doktor tavsiyesine uyarak doğru kullanıldığı takdirde bitkilerin şifa olmayacağı hastalık yoktur. Tıp dünyasında tedavi amaçlı kullanılan bitki ilaçları yapımında bitkilerden faydalanılmaktadır. Hastalıkların tedavisinde ilk önce uzman bir doktora giderek gerekli tedaviyi uygulanması şarttır ondan sonra doktor kontrolü ile bitkisel yöntemler den destek alınmalıdır.

Peki hangi bitki neye iyi geliyor sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Muz, kayısı, zencefil, kekik, hurma, adaçayı, avokado, bakla, brokoli, çörek otu ve karanfilin faydalarının neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Detaylara geçmeden şunu belirtmekte fayda olacaktır. Rahatsızlıklarınız için lütfen önce doktora başvurunuz daha sonra da bitkisel yöntemleri deneyiniz.

Hangi bitki neye iyi geliyor?

Muz adet sancılarını azaltıyor

Muz çok lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra içeriğinde bulunan B6 vitamini sayesinde kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları sancıları azaltmakta etkilidir. Limon bal ve tarçın ile hazırlayacağınız sıcak bir çay adet sancılarını azaltmak da oldukça etkili olacaktır.

Kayısı kanser oluşumunu önlüyor

İçeriğinde bulunan Betakaroten sayesinde vücutta bulunan zararlı hücreleri yok ederek kanseri oluşumunu önler. Kayısının rengi ne kadar parlak ise içeriğinde bulunan Betakaroten maddesinin yüksekliği bir o kadar fazla demektir. Kayısı aynı zamanda kabızlıkla mücadele eden kişilerin en büyük yardımcısıdır.

Zencefil mide bulantısına iyi geliyor

Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan zencefil mide bulantısını önler araç tutmasına çok iyi gelmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Kekik bademcik iltihabını iyileştiriyor

Bademciklerin iltihaplanması durumunda kekik çayı yapılarak ılık bir şekilde gargara yapılması çok faydalıdır. Kekik diş ağrısını geçirme konusunda oldukça etkilidir. Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde yardımcıdır. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Hurma kansızlığı gideriyor

Kansızlığa çok iyi gelen hurmanın içinde çok yüksek miktarda Demir bulunmaktadır. Gün içerisinde kendini halsiz ve bitkin hissedenler için üç dört tane hurma yemesi tavsiye edilmektedir.

Doğadaki şifalı bitkiler!
Doğadaki şifalı bitkiler!

Doğadaki şifalı bitkiler!

Adaçayı mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geliyor

Mide ve bağırsakta oluşan rahatsızlıkları ve gazı giderir. Bademcik iltihaplanmasında gargara yapılarak tedavi uygulanabilir. Mide bulantısına iyi gelmektedir.

Avokado antioksidan etkili

Yüksek kalorili olmasından dolayı diyet yapanlara önerilmez. İçinde bulunan gulutathion etken maddesi çok iyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Antioksidanlar hücrelerin yaşlanmasını geciktirdiği için avokadoyu tüketmek yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır. Meyvelerin içerisinde en çok protein avokado da bulunmaktadır.

Bakla taş ve kum düşürülmesine yardımcı oluyor

İdrar yolu iltihaplanmasına iyi gelmektedir. Böbrek ağrılarını giderir ve taş ve kumun düşürülmesine yardımcı olur. Parkinson hastaları için oldukça faydalıdır.

Brokoli kanseri önlüyor

Lezzet açısından çok da iç açıcı olmasa da brokoli çok ama çok faydalı bir sebzedir. Şekil olarak kanser hücresine benzeyen brokoli kanseri önlemede birebirdir. Çok yüksek oranda kalsiyum bulunması nedeniyle kemik erimesini önlemektedir. Her on kadından ikisinde görülen meme kanserini içinde bulunan indole maddesi sayesinde meme kanserini tetikleyen östrojen hormonundaki bozuklukları düzenliyor.

Çörekotu hazımsızlığı gideriyor

İştahsızlığın giderilmesinde kullanılır, enerji verir, hazımsızlığı giderir, baş ağrısını gidermek için etkilidir, mide ve bağırsak gazlarını rahatlatmak da kullanılır.

Karanfil ağrı kesici etkisi ile ağrıları gideriyor

Mikropları öldürür, etkili bir ağrı kesicidir, hazmı kolaylaştırır, diş ağrısını giderir, sakinleştirici özelliği vardır, ağızda oluşan kötü kokuları giderir

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam