Hamilelikte erken dönem belirtileri nelerdir?

Şüphesiz ki hamileliğin en belirgin belirtisi adet gecikmesidir. Her hangi bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyorsa günü gelmesine rağmen adet göremeyen bir kadının hamile olma olasılığı yüksektir. Gebelik beklentisi içerisinde olan kadınların sürekli olarak araştırdığı konu ise adet döneminden önce gebeliğin anlaşılıp anlaşılmayacağına dair bulgulardır. Bulguların adet belirtileri ile benzer özellikler taşıması ise kafaları karıştırmaktadır. Bu bulgular hamilelike erken dönem belirtileri olarak adlandırılır.

Adet Öncesi Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin en kesin işareti adet gecikmesi olmasına karşın adet dönemi öncesinde de bir takım belirtiler ortaya çıkar. Bunlar;

  • Adet döneminde olduğu gibi göğüslerde şişme ve temas halinde acı vermesi
  • Karın ağrısı ( daha çok pelvik bölgesi denilen rahim ve yumurtalık bölgesinde gerçekleşen ağrılar)
  • Kasık bölgesine kramp girmesi
  • Bacaklarda uyuşma ve çekilme hissi
  • Mide bulantısı
  • Baş dönmesi ve kokulara karşı duyulan hassasiyet
  • Hamilelik hissinin gelmesi
  • Bel ve sırt bölgesinde uzun süreli ağrılar

Tüm bu belirtiler pek çok kadında adet öncesi belirtiler olarak ortaya çıkar. Bundan dolayı gebelik mi yaşanıyor yoksa adet sancılarımı çekiliyor pek bilinmemektedir. Gebelik söz konusu ise adet gününden yaklaşık 2 hafta önce zigot rahime yerleşmiş durumda olur. Adet öncesi çekilen kasık krampları ve karın ağrıları ise bebeğin rahmin içine yerleşirken rahmin oluşturduğu ağrılardır. Kesin olarak hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için ise adet gününün gecikmesi beklenmelidir. Adet öncesi evde yapılan idrar testleri kesin sonuç vermez. Ancak kan testinde ortaya çıkabilir. Yine hüsrana uğramamak için adet gününden 1 hafta sonra test yapmak daha net sonuca ulaşılmasını sağlar.

 

Adet döngüsü içerisinde ayın sadece belli günlerinde gebelik gerçekleşir. Bu günler yumurtlama dönemi olarak adlandırılır ve spermin döllenme için bulacağı yumurta yumurtalıklardan atılmş bir vaziyette beklemededir. Bu sırada rahim olası bir gebeliğie karşı kendini hazırlar ve iç duvar oluşturur. Spermin yumurtaya gideceği kanaldaki engel olan zar kalkar ve sperm hücreleri yumurtayı bulur. Döllenme gerçekleşirse yumurta rahim içine yerleşme için yol kat eder ve rahmi bulup burada zigot haline gelir. Yumurta döllendiği andan itibaren artık gebelik söz konusudur ve ilk 1 hafta içerisinde belirtileri kendini göstermeye başlar.

 

Eğer döllenme gerçekleşmezse rahim içinde oluşturduğu duvarı atar ve bir dahaki olası gebelik için kendini hazırlamaya başlar. Aslında her ay görülen adet kanaması rahimin oluşturduğu duvarın dışarı atılmasıdır. Bundan dolayı gebelik süresince adet görülmez. Çünkü rahim içinde bebek bulunur ve görev tamamlanmıştır.

 

Gebeliğin ilk anından 3 aylık döneme kadar düşük riski bulunmaktadır. Düşük, rahim kasılmaları sonucu gerçekleşir. Cinsel ilişki rahim kasılmalarına sebep olur. Bundan dolayı doktor muayenesinden sonra eğer bir mahsuru yoksa cinsel ilişkiye girilebilir. Bunun dışında zehirlenme ve hormonal bozukluklar da düşüğe neden olur. Sağlıklı bir zigot oluşumu söz konusu değilse düşük doğal yollarla kendiliğinden gerçekleşir. Bu doğanın sağlıklı bireyleri hayata geçirmesi için kendi korumasını sağlamasından dolayı meydana gelir.

 

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam