Halı nasıl temizlenir? Halı temizlemenin püf noktaları neler?

Hemen hemen herkesin evinde mutlaka halı bulunmaktadır. Özellikle de kış aylarında evin ısı yalıtımını sağlamak için mutlaka bütün odalarda halı kullanımına dikkat edilir. Halı, öyle her kirlendiğinde makineye atılıp yıkana bilen bir ev eşyası olmadığı için halı temizliği, çok daha fazla önem verilmesi gereken bir konudur.

Çocuklu evlerde halıların uzun süre temiz kalması pekte mümkün değildir. Ev hanımlarının en büyük şikayeti halılara dökülen meyve sularının lekeleri, kahve ve çay lekeleri ve en kötüsü ise yere düşen çikolataların halıların üzerinde oluşturduğu lekelerin temizlenmesidir. Halı üzerinde oluşan lekelere anında müdahale edilmezse bir süre sonra halıyla bütünleşir ve mecburen yıkamaya göndermek gerekecektir. Yılda üç ya da daha fazla yıkanan halı ise çok çabuk bir sürede yıpranacaktır.

Evlerde kullanılan halıları uzun yıllar yıpranmadan kullanmak için çok fazla yıkamaya göndermemek gerekiyor. Yıkama yerine ayda bir defa yada leke olduğu an hemen lekeli bölgeyi temizlemek gerekmektedir. Düzenli olarak silmek halı temizlemenin püf noktaları arasında bilinmesi gereken ilk kuraldır. Evlerde en çok kire, bakteriye maruz kalan eşyanın halılar olduğu düşünülecek olursa ve çocuklarımızın bütün gün üzerinde oyunlar oynadığı halıların hijyenik bir şekilde temizliğinin yapılması çok önemlidir.

Hemen hemen bütün ev hanımları neredeyse her gün elektrik süpürgesi ile halılarını süpürmektedir. Elektrik süpürgesiyle halı üzerindeki kir ve bakterilerin yok olduğunu düşünmek tamamen yanlış bir inanıştır. Süpürmek, sadece tozları ve pislikleri içine çeker kesinlikle gerekli hijyeni sağlamaz. Peki, halı yüzeyinde oluşan inatçı lekeleri çıkarmak ve yeterli hijyeni sağlamak için halı nasıl temizlenir? ve halıyı silmek için hangi ürünler daha etkili bir temizlik sağlar?

Halılar Nasıl Temizlenmelidir?

Ayda en az bir kere bir kovanın içerisine elinizi yakmayacak şekilde sıcak su doldurunuz. Bu sıcak suyun içine arap sabunu, elde yıkama için kullanılan bulaşık deterjanı, çok az çamaşır suyu ilave ederek halılarınızı yumuşak bir bez ile silebilirsiniz. Bu malzemeleri kullanarak halılar tertemiz olacaktır.

Halılarda oluşan zorlu lekeleri çıkarmak için kaynar suyun içine bir tablet bulaşık makinesinde kullanılan deterjandan atın ve iyice erimesini sağladıktan sonra bu su ile lekeli olan bölgeyi silin. Bulaşık makinesi tabletlerinin içeriğinde yağ çözücü etkisi bulunduğu için halılar üzerinde oluşan lekelerin temizliği çok daha kolay yapılmaktadır.

Her şey de olduğu gibi halı temizliğinde karbonat kullanmak oldukça etkilidir. Karbonatı çok su ile krem kıvamına getirerek halı üzerindeki lekenin üstüne sürüp en az yarım saat yada bir saat bekledikten sonra silebilirsiniz. Bir paket karbonatı halının her yerine eşit miktarda döküp yarım saat bekledikten sonra süpürün. Bu şekilde hijyenik halı temizliği yapılmış olacaktır.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Özellikle halıya dökülen yağ lekesini çıkarmak için sirke ve karbonat karışımı mükemmel sonuç vermektedir. Halınıza yağ döküldüyse yapmanız gereken ilk şey yüzeydeki yağı dağıtmadan başka bir şeye aktarılması lazımdır. Bunun için bol miktarda tuzu dökülen yağın üstüne dökmelisiniz. Tuzun yağı içine emmesi için en az bir saat bekledikten sonra silme işlemine geçmelisiniz.

Beyaz sabun halılarda oluşan inatçı lekeleri çıkarmıyor olsa da sabun kokusu mis gibi temizlik etkisi yaratıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam