Göz sağlığınızı korumak için 10 öneri

Gözlerimiz, dünyaya açılan pencerelerimizdir. Bu nedenle; tüm beden sağlığımızla beraber göz sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekmektedir. Gözlerinizde meydana gelen kuruluk hissi, bulanık görme veya göz yorgunluğu gibi problemleri engellemeniz mümkündür. Göz sağlığınızı koruyup, daha da iyi görebilmeniz için en iyi 10 öneriyi sizler için bir araya getirdik.

Vitaminlerin Gücüne İnanın!

Vücudumuzdaki bütün organların sağlıklı ve düzgün çalışabilmesi için en önemli husus; dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmaktır. Göz sağlığını korumak için vitamin değeri yüksek olan besinleri tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Vücudunuza alacağınız bazı mineral ve vitaminler, yaşa bağlı olarak meydana gelen görme problemleriyle mücadele etmektedir.

  • D Vitamini: Bu vitamin, merkezi görme kaybına sebep olan ‘maküler dejenerasyon’ hastalığından gözleri korumaktadır.
  • C Vitamini: Katarakt riskinin azalmasını sağlamaktadır.
  • A Vitamini: Bu vitamin de göz kuruluğunu önlemektedir.

Bilgisayar Kullanımını Azaltın

Günümüzde hemen hemen her ortamda bulunan ve kullanılan bilgisayar, uzun süreli ve devamlı kullanıldığı zaman göz sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Uzun süren bilgisayar kullanımlarında arada molalar vererek gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. Aynı zamanda ekran parlaklığı da göz sağlığına zarar vererek, göz yanmasına ve göz kuruluğuna neden olmaktadır. Bu nedenle, bilgisayar kullanırken ekran parlaklığını düşürmekte fayda vardır.

Güneş Gözlüğü Kullanın

Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınları, hem derimize hem de gözlerimize büyük zarar vermektedir. Katarakt ve kornea yanıkları gibi rahatsızlıklardan korunmak için, bulutlu havalarda bile güneşin zararlı ışınlarını engelleyen güneş gözlükleri kullanın.

Makyajınızın Güzelliğinizin Önüne Geçmesini Engelleyin!

Sıvı ve kremli göz makyajı ürünleri, bakterilerin oluşmasına çok iyi bir ortam hazırlamaktadır. Üretim tarihi 3 ayı geçmiş olan göz makyajı ürünlerini kullanmamaya özen gösterin. Bunun yanında diğer bir önemli husus da; başkalarının makyaj malzemelerini asla kullanmayın. Bu, enfeksiyonlara davetiye çıkartacaktır.

Sigara Alışkanlığınızı Bırakın

Sigara, zararlı alışkanlıklar listesinde en başta gelmektedir. Sigara, tüm organlarla beraber gözde de son derece olumsuz hasarlar meydana getirebilmektedir. Katarakt gelişimi ve göz kuruluğunu engellemek için sigarayı bırakmalı ve sigara dumanının olduğu ortamlardan uzak durmalısınız.

Yeterli Uyku, Bol Su

Sağlık için çok önemli olan su tüketimi, göz sağlığınız için de oldukça önemlidir. Hergün düzenli olarak yeterli miktarda su içmeniz gerekir. Bununla beraber uyku düzeninize de dikkat etmeniz gerekir. Yetersiz uyku, göz kuruluğuna ve göz kızarıklığına neden olmaktadır. Günde en az 7 saat uyumaya dikkat etmelisiniz.

Prospektüsler Çok Şey Anlatıyor

Bağışıklığınızı güçlendirmek için kullandığınız ilaçların prospektüslerini mutlaka okuyun. Kullandığınız ilaçların yan etkilerinden mutlaka haberdar olun. Çünkü; gözlerin sulanması, kuruması veya ışığa duyarlı olması çok önemlidir. Dikkat etmeniz sizin için iyi olacaktır.

Sağlık Geçmişiniz Size Ayna Tutar

Geçmişte yaşadığınız veya genetik olarak hayatınızda olan hastalıklar göz sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. Mesela; bazı hastalıklar kan dolaşımının bozulmasına neden olur, böylece göz sağlığı da bozulur. Bu nedenle bedeninizi iyi tanımalı ve doktorunuzla tetkiklerinizi yaptırmalısınız.

Lens Kullanımına Dikkat

Son zamanlarda çok büyük bir popülerlik kazanan lens kullanımı da göz sağlığı için önemli bir tehtidtir. Lens kullanıyorsanız; mutlaka hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Doktorların bu yönde yaptıkları uyarıları dikkate almanız gerekir. Lens kullanırken; ellerinizin temizliğine dikkat etmeli, duşta ve denizde lenslerinizi çıkarmalı, gece uyurken de lesnler ile uyumamalısınız. Aksi halde gözlerinizde görme kaybı gibi ciddi kalıcı problemler yaşayabilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam