Fındığın faydaları nelerdir? Ne iyi gelir?

Yurdumuzda yoğun olarak Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen fındık yöre insanının çay ile birlikte en büyük geçim kaynağıdır. Dünya fındık piyasasında da dolaşan fındıkların yüzde 80’i Türkiye fındıklarından oluşur. Türkiye ihracatında da fındık tek başına yüzde 2 gibi bir oranı kapsar. Şunu da belirtmek gerekir ki; dünya üzerinde üretilen fındıkların yüzde 80’i çikolata, çokokrem ve fındık ezmesi için kullanılır. Geriye kalan sadece yüzde 20’lik kısım diğer alanlar için kullanılır. Bu işin ekonomik ve sayısal kısmı. Bunun dışında fındık sağlık için de gayet yararlı ve gerekli bir besindir. Kalpten göze, gözden cilt sağlığına kadar her şey için yararlıdır.

Fındığın Faydaları ve Yararları

Doğada bulunan her şey gibi fındığın faydaları ve yararları da vardır. Sonuçta dünya üzerindeki hiçbir şey boşuna yer almaz ve boşuna yer kaplamaz. Fındığın faydaları ve yararları hakkında bir liste yapmak gerekirse;

Kalp ve damar sağlığı: Özellikle kalp hastalıklarına karşı ciddi bir koruma sağlayan fındığı doktorlarda hastalara ve kalp sağlığını her zaman diri tutmak isteyen kişilere önerirler. Kalp ve damar sağlığına bu kadar iyi gelmesinin nedeni ise içeriğinde bulunan doymamış yağdır. Doymamış yağın dışında, içeriğinde bol miktarda omega-3 barındırır. Kolesterol konusunda da bir dengeleyici görevi üstlenir. İyi kolesterolü yükseltir.

Göz sağlığı ve hafıza: Fındık içinde barındırdığı bol miktardaki A, C, E vitaminleri sayesinde göz sağlığına olumlu katkı yapıp hafızayı güçlendirir. Günlük bir avuç fındık yemek, vücudun günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 86 kadarını tek başına karşılar.

Cilt sağlığı: Fındık içerdiği yüksek antioksidan sayesinde cilt sağlığında önemli bir rol oynar. Serbest radikal ismi verilen ve cilt için zararlı olan maddeler ile savaşmaya yarayan antioksidanlar cildi diri tutmaya yarar. Güneşin sebep olabileceği cilt kanserine karşı da mutlak bir direnç sağlar ve hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Kemikler üzerindeki etkileri: Fındık içerdiği yüksek magnezyum ve kalsiyum değerleri sayesinde kemik gelişimine katkı sağlar.

Kaslar üzerindeki etkisi: Kemik gelişimi için gerekli olan magnezyum aynı zamanda kas gelişimi için de gayet faydalıdır. Magnezyum kas yapısını korur, geliştirir ve destekler. Kas gelişimi dışında özellikle kramp girmesi ve kasılma sorununa da çözüm olur. Vücutta magnezyum oranının düşmesi sonucunda ortaya çıkan bu sorunlara fındık ile karşılık verilebilir.

Sindirim sitemi: Lif değeri bakımından fındık ile rekabet edebilecek bir besin var ise o da pirinçtir. Pirinci ilk sıraya yerleştirirsek, ikinci sıraya muhakkak fındık gelmelidir. Bu sayede bağırsak sağlığını korur ve bağırsakları temizler. Yine bu sayede kabızlık sorununa karşı gayet yerinde bir çözüm olmuş olur. Günlük iki avuç fındık yemek vücudun ihtiyacı olan lifi yerine getirir.

Ruh sağlığı: Sağlık dendiği zaman akla sadece fiziksel sağlık gelmemeli. Bunun yanında ruh sağlığı da gayet önemlidir ve pek çok fiziksel hastalığında temelinde ruhsal hastalıklar yatar. Hafif olduğu sürece depresyon veya stres bir hastalık olmaz ancak bu sorunlar günlük hayatı etkilemeye başlıyor ise burada ortaya hastalık kavramı çıkar. Fındık içerdiği pek çok vitamin ve mineral sayesinde stres ve depresyon gibi sorunlara çare olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre şizofren gibi ciddi hastalıklara dahi olumlu etkisi vardır fındığın.

Kanser: Fındık zengin içeriği sayesinde kanser gibi ciddi hastalıklara dahi çözüm olabilmektedir. Özellikle meme ve mesane kanserine yararlı olmakla birlikte, önleyici özelliği de mevcuttur.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam