Evlilik neye iyi gelir? Evliliğin sağlığa 6 faydası

İnsanoğlunun doğmasıyla birlikte fiziksel, psikolojik ve sosyolojik vb. gereksinimlere ihtiyaç duyar. Yeme, içme, gezme, konuşma vb. birçok ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. İşte bu ihtiyaçlardan bir tanesi de insanın evlenmesi ve bir yuva kurmasıdır.

Huzur dolu ve mutlu bir evlilik yaşayan çiftlerin sağlığı da yerinde olmakla birlikte bu durum uzun bir hayatı da beraberinde getirmektedir. Karşılıklı olarak iyi ilişkiler kuran çiftler hem mutlu hem de huzurlu olmaktadır. Ayrıca karşılıklı kurulan iyi ilişkiler neticesinde de kişiler ruhsal ve fiziksel açıdan rahatsızlıklarından korunmuş olmaktadır. İşte, evliliğin sağlığa 6 faydası.

Evlilik Kalp Sağlığınızı Koruyor

Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki, evliliğin her iki cinsiyet grubunda da kalp krizi geçirme riskinin azaltlığıdır. Yani evliliğin, hem erkeklerin hem de kadınların kalp krizi geçirme olasılığının azatlığı deneylerce kanıtlanmıştır. Bunun nedenlerine göz atacak olursak;

  • Kendi başına yaşayan evli olmayan insanların yaşam düzenleri de genelikle düzensiz olabilmektedir. Yemek yeme ve yaşam tarzı alışkanlıkları evli insanlara oranla dengesiz bir biçimde ilerlemektedir. Evli insanlar daha düzenli ve dengeli beslenirken, yalnız yaşayan insanların sağlıksız ve hazır gıdalarla beslendiği görülmektedir. Dolayısıyla dengeli ve sağlıklı gıdalarla beslenen evli insanların sağlığı da yerinde olmaktadır. Ayrıca evli çiftlerin beraber yaptıkları egzersiz, yürüyüş ya da spor tarzı aktiviteler, kalp sağlığı için yapılan isabetli ve yerinde olan davranışlardır.
  • Mutlu yürüyen birliktelikler neticesinde çiftler, günlük yaşantılarındaki karşılaştıkları zorlukları beraberce paylaşarak olumsuzları ve stresi de minimuma indirmiş olurlar. Tüm bu beraberce atılan isabetli adımlar çiftelerin genel sağlığı ve kalp sağlığını koruma açısından yardımcı olmaktadır.
  • Kalp rahatsızlığı olan insanların rahatsızlıklarının baş gösterdiği durumunda ev, hastane, ilaç ve birtakım ihtiyaçların bakımları noktasında evli insanların yalnız yaşayan insanlara oranla dahi iyi bakıldığı görülmektedir.
  • Netice itibariyle mutlu süren evlilikler insanların kalp sağlığını korumakta olup diğer yandan kalp rahatsızlığı olan kişilerinde hızlıca iyileşmeleri görülmektedir.

Evlilik Depresyonu Engelliyor

Sağlıklı yürüyen birliktelikler ve mutlu geçen bir evlilik kişilerin ruh sağlığını da beslemektedir. Çünkü yaşamınızda sizin daima yanınızda olan, sizi dinleyen, sırlarınızı, acılarınızı ve sevinçlerinizi paylaşan ve size canı gönülden destekleyen biri vardır. Bu gibi durumlar kişilerin hayatındaki negatif durumları en aza indirmektedir. Bunun sonucunda kişilerin depresyona olan eğilimi de azalmış olmaktadır.

Evlilik Daha Uzun Bir Yaşam Sunuyor

Evli olan insanlar sağlıklı ve iyi yaşama adına birbirlerine karşı itici birer güç odağı oluşturabilmektedir. Yani çiftler iyi yaşamak adına birbirlerini desteklemektedirler. Olumsuz giden herhangi bir durum (fiziksel, psikolojik vb.) karşısında çiftlerden biri bunu fark ederek olaya müdahale etmek için erken davranma olasılığı kazanılmış olur ve olumsuz durumun ortadan kaldırılması için hemen harekete geçilmiş olur. Böylece çiftler sağlıkları bakımından olumlu bir şeyler yapmış olurlar. Diğer yandan çiftler sağlık konusunda bir taraf duyarsız olabilmekte iken diğer taraf oldukça duyarlı olabilmektedir. Yani evli çiftler sağlık adına yapılması gereken bir şeyler varsa bu konuda birbirlerini motive ederek kişinin umursamaz tavrını da engellemiş olur.

Hastalıkta ve Sağlıkta İyileşme Daha Hızlı İlerliyor

Yapılan araştırmalar neticesinde mutlu birliktelik yaşayan evli insanlarda meydana gelen yaralanmaların daha hızlı iyileştiği tespit edilmiştir. İyileşmedeki hız oranı ise mutlu evliliği olan insanların yaralarının, birlikteliği kötü olanların yaralarına oranla yüzde altmış daha hızlı iyileştiği görülmüştür

Evlilik Ağrıları Azaltıyor

Yapılan bir araştırma sonucunda mutlu birlikteliği olan bayanlara ağrılı uyarıcı verilmiştir. Bu esnada kişiye, eşlerinin ve yabancı birinin fotoğrafları ardı sıra gösterilmiştir. Eşlerinin fotoğraflarını gören bayanların ağrılarının geçtiği tespit edilmiştir. Bunun nedeni, eşlerinin görüntüsünün, beyindeki güvenlik sinyali veren korteksin yani bölgenin aktivitelerinin artmasına sebep olmasıdır.

Evlilik Dertlerinizi Azaltıyor

Dertsiz, acısız insan yoktur. Fakat dertler ve acılar paylaşıldıkça azalır. Paylaşılan dertler ve acılarda kısa sürede çözüme kavuşur. Evli çiftlerde meydana gelen herhangi bir olumsuz durum kişinin konuşmasına, mimiklerine, sesine vb. yansır. Bu durumda hayat arkadaşı tarafından hemen anlaşılır ve sorun paylaşılarak çözüme kavuşturulur. Netice itibariyle su sonuç kişinin daha fazla yıpranmamasına imkân sağlanmış olur.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam