Elma sirkesi neye iyi gelir? Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma sirkesi; insan sağlığı açısından çok önemlidir. Diyabet hastalığından vücut direncinizi yükseltmeye kadar tüm alanlarda mucizevi etkilere sahip bir sirke türüdür. Organik elmaların çift fermantasyonu sonucunda elde edilen elma sirkesi enzimler ile etkileşime girerek besleyici özelliğe sahip olur. Çift fermantasyon ile elde edilen elma sirkesi içeriğinde B1 ve B2, B6 vitaminlerinin yanı sıra A, C, E vitaminleri, güçlü antioksidan olan malik asit, klisanin bulunduğu için besleyici özelliği ön plana çıkmaktadır. Özellikle saç derisi ve cilt bakımı için çok önemli olan elma sirkesi saç ve cilt bakım kremlerinin ham maddesi olarak da kullanılmaktadır.

Elma Sirkesi Neye İyi Gelir?

Elma sirkesinin cilt sağlığına faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cilt gözenekleri ve kıl köklerinde birikmiş olan ölü hücre kalıntılarının cilt yüzeyinden uzaklaşmasını sağlayarak cildinizin hava almasını ve yeterli oksijene ulaşmasını sağlar.
 • Deri altı dolaşım sistemini hızlandırarak derinizin beslenmesini ve cilt içinde yer alan kılcal damarların aktif hale gelmesini sağlar. Bu sayede deriniz pembe rengini alır.
 • Cilt yüzeyinde oluşan yaraların ve yara izlerinin kaybolmasını sağlayarak cilt yüzeyinin sağlıklı olmasını sağlar. Besleyici özelliğinin yanında sahip olduğu antioksidan özelliği ile yaraların büyümesini önler.
 • Cilt ve deri üzerinde oluşan sivilcelerin yok olmasını sağlayan elma sirkesi kıl köklerinde biriken epilem sıvısının birikmesini önleyerek yeni sivilcelerin oluşmasının da önüne geçer.
 • Cilt hücreleri çok hızlı yaşlanan hücreler olduğu için günlük elma sirkesi ile ovulan ciltlerin yaşlanma süresi daha uzun süreler almaktadır. Elma sirkesinin hücre yaşlanmasını yavaşlattığı yapılan bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır. Cilt gençleştiren krem olarak satılan kremlerin tamamında elma sirkesi ham madde olarak kullanılmaktadır.
 • Cilt üzerinde yer alan kıl köklerinin beslenmesinin yanında canlı ve parlak tüylerin oluşmasını da sağlayan elma sirkesi tüylerinizin sağlıklı olmasına da katkı sağlıyor.
 • Cilt kurumasına karşı kullanılan nenmlendiriciler içinde yer alan elma sirkesi kuruyan ciltlerin nemlendirilmesine karşı da oldukça etkilidir. Özellikle dirseklerde ve topuklarda oluşan cilt kuruluğuna bağlı kararmalar ve dökülmelere karşı etkili olan elma sirkesi bu bölgelerde sağlıklı hücreler oluşmasını sağlayarak cildinizin sağlığını koruyor.
 • Doğal kokusu ile deodorant gibi kokan ve parfümlerde kullanılan elma sirkesi bu özelliği ile vücudunuzun mis gibi kokmasına da yardımcı olur.

Elma sirkesinin cilt sağlığı dışında vücudumuza faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Detoks Özelliği; Karaciğerinizde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olan elma sirkesi dolaşım sistemini hızlandırarak sabahları daha dinç ve mutlu uyanmanıza yardımcı olur.
 • Çok kuvvetli bir temizleyici olan elma sirkesi diş lekeleri ve akşamdan kalan besinler üzerine oluşan bakterilerin dişinizden uzaklaşmasını sağlar. Dişin beyazlaşmasına da yardımcı olan elma sirkesini bir çay bardağı ılık su ve yarım çay bardağı elma sirkesini karıştırarak gargara yapabilirsiniz.
 • Antioksidan özelliği; Vücudumuzda bulunan serbest radikaller için birer kalkan olan hücrelerin sağlıklı kalmasını sağlayan ve serbest radikallerin sağlıklı hücreleri ölü hücrelere çevirmesini önleyen elma sirkesi vücut direncini de sağlıklı kılan bir etkendir.
 • Bağırsakların aktif olarak çalışmasını sağlayarak sağlıklı bir sindirim oluşmasını sağlayan elma sirkesi salatalara eklenerek yenilebilir.
 • Göz çevresinde oluşan lekeler ve deri sarkmasının önleyen özelliği ile göz sağlığını da koruyan elma sirkesi vücudumuzun her bölgesi için gerekli olan A vitaminine sahiptir.
 • Ağız içi yaraların oluşmasını ve bakterilerin kuluçkaya yatmasını önleyen elma sirkesi ağız içi sağlığını da koruyan bir etken madde içerir. Bu sayede ağız içinde ve diş etlerinde yara oluşmasının önüne geçilir.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam