Doğum sonrası sağlıklı kilo nasıl verilir? Altın tavsiyeler

Tüm annelerin doğumdan sonra merak ettikleri konu, “Doğum sonrası sağlıklı kilo nasıl verilir? sorusunun cevabıdır. İşte doğum sonrası sağlıklı kilo vermek için annelere altın tavsiyeler.

Baş Belası Fazla Kilolar

Pek çok insanın şikayeti olan ve günümüzün en büyük problemlerinden biri haline gelen insanların sahip oldukları fazla kilolarıdır. Özellik bir kesim var ki onlar bu durumdan daha dertli. Onlar doğum yapan annelerdir. Adeta birçok kadının fazla kiloları onların baş belasıdır.

Evet, doğum sonrası fazla kilolar pek çok annenin en büyük problemi haline gelebilir. Aynı zamanda doğumdan önce alınan kiloların doğumdan sonra verilmesi o kadar da kolay olmayabilir.

Anneler, Hemen Kiloları Atmak İster Ama..

Anne vücudunda biriken sıvılar bebeğin doğmasından sonra vücuttan atılarak ve bebeğin ağırlığı da düşünülerek yaklaşık olarak beş kilo bedenden çıkmış olur. Fakat anne adayları doğumdan önce alınan kiloların doğumdan sonra hemen verilebileceğini düşünmektedir. Lakin bu hiçte o kadar kolay olmayabilir. Gerçekten de alınan bu kiloları vermek zordur ve hatta doğumdan sonra bu kiloları hemen vermek önerilmez. Çünkü doğum sonrası kadınların zannettiklerinden daha çok yapacağı işleri olabilir. Anneler bu zamanda daha halsiz ve yorgun hissedilebilir fakat sağlıklı yiyecekler ve atıştırmalıkları tüketmeye dikkat etmek gerekir. Anneler, çocuğu olmayan bayanlara oranla daha çok kalori tatlı içecekler ve doymuş yağ tüketirler.

Dengeli ve yerinde beslenme hem anne için hem de bebeğin sağlığı için önem arz etmektedir. Eğer anne kilolarından hemen kurtulmak adına yediklerini önemli oranda azaltması, öğünleri atlaması ve trend olan diyetleri yapması tavsiye edilmez. Bunun yerine dengeli beslenerek sağlıklı yiyecekler yenmelidir. Unutmamak gerekir ki tüketim konusunda mantıklı tercihler yapmak, kilo vermeyi kolaylaştırır, aynı zamanda anne ve bebeğin sağlıklı olmasını sağlar. Peki, doğum sonrası sağlıklı nasıl kilo verilir?, işte size altın tavsiyeler.

Doğum Sonrası Dikkat Edilebilecek Birkaç Beslenme ve Kilo Verme Önerisi

  • Doğum sonrasında sebze, meyve ve tam tahıllı yiyecekleri tercih edin.
  • Taze alınan meyve ve sebzeler ile tam tahıllı yiyecekler lif oranın yönünden oldukça zengin besinlerdir. Bu hem anneyi uzun bir zaman tok tutar, hem de besin değer oranları bir hayli yüksektir. Öte yandan besin değeri yüksek olan yiyeceklerden az yağlı süt ve süt ürünleri de tavsiye tüketilebilir.
  • Protein bakımından zengin olan kümes hayvanları, balık türleri, fasulye, yağsız bonfile ve biftek önemli protein kaynaklarıdır.
  • Abur cubur yemeyi seviyorsanız bir kere bunu aklınızdan çıkarın. Hatta evinize sokmayın bile. Çünkü bu yiyeceklerde doymamış yağ oranı yüksek olduğundan ve tatlandırıcılar da olduğundan dolayı bunlar yeni doğum yapmış annelerin bedenleri için bir tehlike arz eder. Mutlaka yanınızda ya da elinizin altında sağlıklı yiyecekleri bulundurmaya özen gösterin.
  • Porsiyonlarınızı küçük olarak tüketmeye özen gösterin. En doğru beslenme şekli günlük üz öğün yemek değil, azar azar fakat sık aralıklarla yemek yemektir. Öğünlerin atlanılmaması büyük önem taşımaktadır. Sebze ve meyveyi bol olarak tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.
  • Aç olduğunuz zaman dilimlerinde yemek yiyin. Sinirli halinizi yatıştırmak için veya sadece yemek zamanı geldi diye yemek yenmesi yanlış bir davranıştır. Anneler kendilerini oyalayacak bir şeyler bulması daha iyi olacaktır. Örneğin bebeğinizle gezmeye çıkmak, sevdiği bir arkadaşını çağırıp sohbet etmek veya bir film izlemek işe yarayabilir. Ama şunu da unutmamak lazım. Anneler yorgunluğun açlık kisvesine gireceğini bilmeleri gerekmektedir.
  • Egzersiz yapmayı unutmayın. Günlük olarak yürüyüşe veya geziye çıkın. Egzersiz veya yürüyüş yapma, forma girebilmenin en iyi yöntemidir.
  • Son olarak anneler bir not; günlük üç litreden fazla su içmenin sütü artırıcı bir yanı olmadığı gibi, şekerli içeceklerden de uzak durmak gerekmektedir. Protein ile kalsiyum bakımından süt, yoğurt, peynir ve yumurta gibi yiyecekleri yemek en doğrusu olacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam