Depresyona ne iyi gelir? Depresyon ile nasıl başa çıkılır?

Depresyon, içinde bulunduğumuz yüzyılın, en yaygın görülen ruhsal problemi olarak biliniyor. Büyük şehirlerde yaşamanın getirdiği stres ve yorgunluk, yoğun çalışma ortamları, aile içinde yaşanan gerginlikler, depresyona girme riskini artırıyor. Tüm bu etkenlere ek olarak, özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşan internet ve sosyal medya bağımlılığı da depresyonu tetikleyen önemli nedenlerden birisi. Son yapılan araştırmalara göre, ülkemizde her on kişiden birinin depresyon ilacı kullandığı ortaya çıkmış. Depresyona girme sıklığı ise erkeklere oranla kadınlarda daha fazla.

İçe kapanma, sosyal hayattan kendini soyutlama, mutsuzluk, isteksizlik, karamsarlık gibi semptomlar, depresyonun en önemli belirtileri. İlaçlara başvurmak, depresyonla başa çıkma konusunda en kolay yol olarak tercih edilmesine rağmen, uzmanlar tek çarenin bu olmadığı görüşündeler. Depresyon sorunu yaşayan kişinin, probleminin farkında olması, durumu kabullenmesi, depresyonla başa çıkmak için en önemli ilk adım olarak kabul ediliyor.

Son günlerde kendinizi her şeye karşı isteksiz hissediyorsanız, sürekli yorgun, bitkin ve mutsuzsanız, yalnız kalmayı fazlaca arzuluyorsanız, depresyonun eşiğinde olabilirsiniz. Daha fazla geç kalmadan, uzmanların geliştirdikleri depresyonla başa çıkma yollarını mutlaka uygulayın:

1-Nefes Egzersizleri Yapın:

Depresyona girmiş ya da girmek üzereyseniz, büyük ihtimalle bütün gün yorganı başınıza çekip uyumak isteyeceksiniz. Sabah yataktan kalkmak sizin için büyük bir eziyet haline gelecek. Bu durumu aşmak için, uyandığınızda 10-12 dakika kadar nefes egzersizi yapın. Burnunuzdan derin nefesler alarak karın ve diyafram kaslarınızı çalıştırın. Aldığınız nefesi yavaş bir şekilde ağzınızdan geri verin. Bütün vücudunuzun gevşediğini hissedeceksiniz. Bu egzersizi birkaç defa tekrarladığınızda enerjinizin yerine geldiğini göreceksiniz.

2-İletişime Geçin:

Depresyonun en belirgin özelliği, kişinin tamamen yalnız kalma isteğinde olmasıdır. Kimseyle görüşmek, iletişim kurmak istemiyorsanız bu durumun üzerine gitmeli ve kendinizi zorlamalısınız. Yüz yüze görüşmek istemesiniz de sevdiğiniz bir dostunuzla mesajlaşmak bile iletişime geçmek için yeterlidir. Havadan sudan yapılan kısa bir konuşma sonunda gerginliğinizin azaldığını fark edeceksiniz. Eskilerin deyimiyle “ insan insanın acısını alır” sözü, bu anlamda çok yerinde bir tespittir.

3-Eğlenceli Aktiviteler Planlayın:

Her şeye karşı isteksiz olduğunuz, kolunuzu kaldıramayacak kadar bitkin hissettiğiniz bir durumda, bu öneri size saçma gelebilir. Ancak böyle bir program yapmak, zihninize, içinde bulunduğunuz durumun geçici olduğu sinyalini gönderir. Örneğin, uzun zamandır çıkmayı düşündüğünüz tatille ilgili resimler kesip, sürekli görebileceğiniz yerlere yapıştırın. Ya da yaklaşmakta olan bir doğum günü partisinin davetiyesini göz önünde bulundurun. Bir süre sonra beyniniz vücudunuzu, planlarınıza göre yönlendirmeye başlayack ve dışarı çıkma arzunuz oluşacaktır.

4-Kendinizle Yüzleşin:

Depresyonla başa çıkmanın belki de ilk adımı, içinde bulunduğunuz durumu kabullenmektir. Bunun için, gün içinde yaptıklarınızı kontrol edin. Daha önceki zamanlara kıyasla, günde kaç saat uyuyor, kaç saat karamsar müzikler dinliyorsunuz? Dışarı çıkıp arkadaşlarınızla buluşma isteğiniz önceki zamanlara göre ne kadar azaldı? Günün ne kadarlık bölümünü sanal ortamlarda boş boş gezinerek geçiriyorsunuz? Buna benzer olumsuz değişiklilerin düzeyinin ve sizi ne derece etkilediğinin bilincine vardığınızda, depresyonla başa çıkma konusunda daha başarılı olacaksınız.

5-Kendinize Hedefler Belirleyin:

Depresyonda olan biri için bu, çok zor bir eylem gibi görünebilir. Ancak, belirleyeceğiniz hedefin çok büyük olması gerekmiyor. Örneğin, hiç içinizden gelmese de, o gün içinde 10 sayfa kitap okumayı hedefleyebilirsiniz. Ya da günlerdir düzenlenmeyi bekleyen dolabınızı bugün toparlamayı planlayın ve bunu gerçekleştirmeden uyumayın. Bu küçük hedefleri gerçekleştirdiğinizde, kendiniz yeniden işe yarar biri olarak görmeye başlayacak ve değerli olduğunuzu hissedeceksiniz.

6-Egzersiz Yapın:

Depresyonla başa çıkma yollarından sonuncusu, aklınıza gelebilecek en basit hareket bile olsa egzersiz yapmak. Uzmanlar, düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin daha az depresyona girdiklerini belirtiyorlar. Kısa bir yürüyüş, bisikletle yapılacak bir gezi, ip atlamak, hatta merdivenlerden inip çıkmak gibi doğal bir eylem bile, zihninizi olumsuz düşüncelerden arındırıp rahatlamanızı sağlayacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam