Çocuklarda okul fobisi neden olur? Okul fobisi tedavisi nasıldır?

Fobi Nedir?

Fobi bir tür kaygı bozukluğudur ve kelime anlamıyla korku anlamına gelmektedir. Ayrıca fobi, bir kimsenin belli bir çisime, varlığa, mekana, ortama hissetmiş olduğu ileri derecedeki korku hali şeklinde de tanımlanmaktadır. Kişilerde farklı farklı fobiler görülebilmektedir. Örneğin; yükseklik, karanlık, kan, ölü, okul vb. gibi korkular olarak sayabiliriz.

Fobinin Sebebi Nedir?

Çocukluk zamanlarında başlayan sıradan basit fobilerde huzur bozucu ve beklenmeyen şiddetli bir olay fobiye sebebiyet verebilir. Kimi zamanlarda da fobiler öğrenilen davranışlar şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Okul Fobisi Nedir?

Okul fobisi, çocuğun okula giderken aşırı endişe duyması ve kaygı belirtilerini yoğun bir şekilde yaşamasıdır. Öte yandan çocuk anne ve babasından ayrılma duygusunu yoğun bir şekilde hissederek; anne babası onu unutabilir, bir daha geri dönmeyebilirler ve hatta çocuk öldürülebilir gibi duyguları aşırı bir şekilde yaşayarak öfke nöbetleri geçirebilir.

Okul Fobisi Daha Çok Hangi Yaşta Görülmektedir?

Okul fobisi daha sık okul çağındaki çocuklarda görülebilen bir korkudur. Özellikle anaokulu ile ilkokula yeni başlayan çocuklarda daha çok görülür. Lise çağında da görülebilen bu korkunun sıklığı ilkokul yıllarına daha az seyretmektedir. Yaş ilerledikçe görülme oranı düşmekte fakat tedavisi de bir o kadar zorlaşmaktadır. Okul çağındaki çocuklarda, özellikle 6 -12 yaş arasındakilerde her 100 çocuktan 5’inde görülebilen okul fobisi ihmal edilmemesi gereken önemli konulardan bir tanesidir.

Okul Fobisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Çocuklarda okul fobisi iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi ani bir şekilde kendini gösterir yani hemen ortaya çıkar. Çocuk okula gitmeyi hiç istemez. İkinci ise gizli bir şekilde sinsi olarak zaman içinde ağır ağır artarak, çocukta ufak ufak isteksizlikler baş gösterir. Akabinde nazlanmalar ya da sık sık okulu, arkadaşlarını hatta öğretmenlerini şikâyet edip vaziyet okula gitmemekle sonuçlanır. Okul fobisinin meydana çıkaran sebepler ne olursa olsun bunun en önemlisi çocuğun anneden ayrılma düşüncesinin yarattığı korkudur.

Okul Fobisi Çocuklarda ve Ailelerde Nasıl Yaşanır?

Okul fobisi yaşayan çocuklar ve ailelerinde 5 değişik duygu çok yaşanır. Bunlar ise;

 1. Ebeveynler daima kaygı, stres içinde olup, başlarına kötü bir şey geleceğinden korkmaktadırlar.
 2. Ebeveynler çocuğunun başına okulda, sınıfta ve yolda bir şey geleceğinden korkmaktadırlar.
 3. Ebeveynler genel olarak çocuklarının ailesine bağımlı, itaatkâr olmalarını arzu etmekte ve bunu da desteklemektedirler.
 4. Çocuk anne babasının kendisini bırakacağından korkmaktadır.
 5. Çocuk anne babasının yokluğunda başına kötü bir şey geleceğinden korkmaktadır.

Bu çocuklar genel itibariyle uyumlu, uslu, başarı beklentisi yüksek, ailesinden her daim onay bekleyen, ailesine itaatkâr çocuklardır.

Okul Fobisinde Tedavi Şekilleri Nelerdir?

 •  Okul fobisi yaşayanların tedavi şekilleri şunlardır;
 • Aile danışmanlığı tedavisi
 • Aile tedavisi
 • Psikoterapi tedavisi
 • Davranış tedavisi
 • İlaç tedavisi

Yukarıda sayılan tedavi şekillerinden sadece çocuğun durumuna en uygun olan tedavi şekli uygulanır. Hangi tedavi şeklinin uygulanacağına ise tedaviyi üstlenen psikiyatrlar karar verir.

Ebeveynlere Tavsiyeler

Okul fobisi üzerinde durulması gereken bir konudur. Anne babalar bu konuda daha bilinçli ve dikkatli olmalıdır. İşte anne babalara önemli tavsiyeler;

 • Çocuğunuzla iletişimi kuvvetlendirin ve empatik bir ilişki kurmaya gayret gösterin.
 • Çocuk endişe duyduğunda sakin bir tavır sergilemek onlara örnek olmak adına doğru bir davranış olacaktır.
 • Çocuğa daha önceki zamanlarda kaygılandığı, endişelendiği fakat bunun üstesinden geldiği diğer durumları kendisine anlatın.
 • Endişenin ve kaygının yaşandığı durumlarda çocuğun kendisinin üstesinden gelebileceği bir dizi liste oluşturun.
 • Ev ortamı dışında yapabileceği diğer aktivitelere yönlendirin.
 • Çocuğun rahatlaması adına 5 ya da 10’a kadar parmak saymayı öğretin.
 • Uzun süre evde kalmasına izin vermeyin.
 • Çocuklara asla kaba kuvvet uygulamayın.
 • Çocuklara yapabileceği basit olan bir sorumluluk yükleyin. Örneğin, her gün marketten ekmeği kendisi getirmesi gibi.
 • Çocuğun vermiş olduğu emek ve çabalarına değer vererek onları takdir edin

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam