Calabar baklası neye iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Calabar Baklası Nedir?

Calabar (Calabar) baklası veya literatürdeki adıyla Pyhsostigma venenosum Afrika menşeili bir bitki türüdür. Calabar baklası genellikle 3 ila 4 metre arasında bir boya sahiptir. Bu bitki çok zehirlidir. Bu nedenle Calabar baklasının çayı tüketilmemelidir. Bu bitki türü eskiden Afrika ülkelerinde suçlu insanlara suçluluğunu kanıtlasın diye yedirilirdi. Bitkiyi yiyince ölen insanların suçlu olduğu düşünülürdü. Calabar baklası günümüzde devletlerin kontrolünde yetiştirilen bir bitki türüdür. Ana vatanı Nijerya, Gabun ve Kamerun’dur. Daha sonra diğer Afrika ülkelerine yayılmış oradan Brezilya ve Hindistan’a kadar bilindik hale gelmiştir. Günümüzde Calabar baklası birçok ülke tarafından yetiştirilmektedir. Calabar 3 ila 4 metre olmasına rağmen sarmaşığı 15 metreyi bulabilmektedir. Genellikle yetiştiği bölgedeki ağaçlara sarılarak yaşamaktadır. Calabar baklası yapraklara sahip bir bitki türüdür. Çiçekte açan bu bitki türünün çiçekleri genellikle kırmızı, pembe ve kiraz kırmızısıdır. Kendine has meyvesi de olan Calabar bitkisinin meyveleri genellikle 15 cm uzunluğunda 5 cm genişliğinde fasulyemsi bir şekildedir.

Calabar Baklası Ne İçin Kullanılır?

Calabar baklası bitkisi genellikle ilaç sanayiinde kullanılmaktadır. Calabar baklasının kapsülleri toplanıp içerisindeki baklalar çıkartılmaktadır. Çıkartılan baklalar kurutulur. Daha sonra Calabar baklasından physostigin ve diğer birleşimler damıtılır ve ekstre haline getirilir. Böylece doğal ilaç yapımında kullanılmış olur. Calabar baklasından elde edilen physostigmin göz hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Bu nedenle göz sağlığı için çok önemli ve gerekli bir bitki türüdür.

Calabar Baklası Neye İyi Gelir? Calabar Baklasının Faydaları Nelerdir?

  •  Calabar baklası göz hastalıkları tedavisi için kullanılır.
  •  Bağırsak ve sindirim sistemine faydaları bulunmakta ve buraları düzenlemektedir.
  •  Kas gerginliğini düzenlemektedir.
  •  Reflü sorunu için birebir etkiye sahiptir.
  •  Düşük tansiyonu arttırabilmektedir.
  •  Göz tansiyonuna etkili bir çözümdür.
  •  Nabız düşüklüğünü arttırabilmektedir.
  • Ter ve tükürük sorunlarını tedavi edebilmektedir.

Calabar Baklası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekilen Önemli Noktalar

Calabar baklası kesinlikle çiğ olarak tüketilmemelidir. Ayrıca Calabar baklasının uzmanlar tarafından işlendikten sonra kullanılması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde bireyin ölümüne yol açabilecek çok fazla zehirli bir bitkidir. Bu nedenle bilinçsiz kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemelidir.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam