Buz kompresi ne işe yarar? Buz kompresi uygulaması nasıldır?

Kişilerde darbe sonrası meydana gelmiş bir zedelenme şişlik hatta kanamaya sebep olur. Eğer vücudundaki şişlik olan bölgede kanama baş göstermiş ve bunun devamı olarak orada kalmasına müdahale edilmemiş ve uzun süre öyle bırakılmış ise iyileşme süreci gecikecektir. Böyle bir durumda zedelenen bölgeye buz kompresinin yapılmasının faydası vardır. Zedelenmenin hemen akabinde uygulanan buz kompresi, şişliği, kanamayı ve ağrıyı azaltır. Buz kompresi mutlaka ilk yirmi dört saat içinde uygulanmalıdır.

Neden Buz Kompresi Uyguluyoruz?

Vücutta oluşan şişlik, bölgede olan hücrelerde oksijen miktarının azalmasına neden olur. Bundan dolayı bölgeye uygulanan buz kompresi kan damarlarını büzüştürerek kanamayı ve şişliği azaltır. Ve böylece vücutta oluşabilecek hasarı da minimuma indirmiş olur.

Buz kompresi uygulanan bölgede sinirin uçlarını ya da diğer adıyla ağrı reseptörlerini etkileyerek duyu ve uyuşukluk azalmasına neden olur. Netice de soğuk uygulama, kas spazmını, enflamasyonu önlemektedir. Böylece ağrıya kesmekle kalmayıp oluşabilecek şişliğin de önüne geçilmiş olur.

Buz Kompresini Uygulamada Bir Zaman Dilimi Var Mıdır?

Buz kompresini uygulamada bir zaman dilimi elbette vardır. Bu sure zedelenen bölgenin yağ oranına göre değişkenlik gösterir. Eğer zedelenen bölge az yağlı ise bu süre on dakika, fakat zedelenen bölge aşırı yağlı ise yarım saat kadar buz kompresi uygulanması gerekir.

Zedelenen bölgede kanama ve kas gerilmeleri mevcut ise bu sure daha uzun olabilmektedir. Fakat çok uzun süren buz kompresi uygulamalarının dokulara zarar vereceğini akıldan çıkarmayalım.

Buz Kompresi Hangi Aralıklara Uygulamak Daha Faydalıdır?

Yüzeysel hafif zedelenmelerde günlük en fazla üç defa boz kompresi uygulanması yeterlidir. Fakat ağrı ve kas gerilmeleri fazla ise daha sık (5 – 6 kez) yapılması tavsiye edilir. Zedelenmenin şiddet derecesine göre uygulama süresi daha da uzayabilir.

Buz Kompresi Uygulamalarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Buz kompresinin veya jellerin mutlaka derin dondurucuda ya da dolabın dondurucu bölümünde tam olarak donmuş olması gerekmektedir.
  • Genel itibariyle parça parça olan buzların kullanılması daha uygun olmaktadır.
  • Kullanacağınız buzun ya da jellerin derin dondurucuda tam donması gerekmektedir.
  • Topuk dikeni gibi olan rahatsızlıklarda küçük plastik su şişeleri dolaptan alınıp yerde bir merdane gibi yuvarlanarak uygulama yapılabilir.
  • Bunları vücudumuza uygularken buz kompresi ile cilt arasına ince havlu, bez veya tülbent koymamız daha uygun olur. Direkt olarak tene uygulanan buzda ciddi oranda yanıklar meydana çıkabilir.
  • Buz uygulaması esnasında elbiseleri çıkarmalıyız, elbise üzerinden buz kompresi uygulanması uygun olmaz.
  • Buz kompresi uygulama esnasında cildinizin ıslak olmamasına yani kuru olmasına dikkat ediniz.
  • Buz kompresi esnasında masaj uygulayabilirsiniz. Fakat bu beş 5 dakika ile sınırlı olmalıdır.
  • Vücudunuzda bir kızarıklık oluşmuş ise buz kompresi uygulamasına son vermelisiniz.
  •  Sonuç olarak buz kompresi uygulamasından sonra genel itibariyle üç gün yani 72 saat içinde ağrı ve şişliğin azalması beklenir. Akabinde ise iyileştirme için sıcak uygulamasına geçilebilir.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam