Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado nerede yetişir?

Dünyada önemli bir ticari meyve olan avokado son yıllarda hemen hemen her ülkeye ihraç edilmeye başlandı. Tropikal bir meyve olan avokadonun faydalarının son yıllarda daha çok anlaşılmasıyla tüm dünyada daha fazla dikkat çeken bir tarım ürünü haline geldi. Peki, avokadonun faydaları nelerdir? Avokado nerede yetişir? İşte bu soruların cevapları…

Tüm dünyada 50’ye yakın ülkede yetiştirilen avokado, subtropikal meyve türlerinden biridir. Genellikle çok sıcak iklimleri seven avokado, tropikal iklim kuşağından yetiştirilir. Avokadonun asıl vatanı Güney Amerika olmakla beraber bu meyve, İsrail, Kaliforniya ve Avustralya’da da yetiştirilmektedir. Avokadonun üretimi Türkiye’de de az da olsa yapılmaktadır. Ülkemizin güney kesimlerinde yetişen bu meyve, Antalya, Hatay ve Muğla’da kendine yetişme alanı bulmuştur.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

  • Geniş bir ticaret hacmine sahip olan avokadonun dünyada bu kadar çok talep görmesinin nedeni aslında besin değerlerinin yüksek olması ve insan sağlığına olan faydalarıdır. Avokado yağ ve protein bakımından oldukça zengin bir meyvedir.
  • Avokado meyvesi potasyum, mineral, A ve E vitaminleri bakımından zengin olmakla beraber B grubu vitaminleri de bünyesinden barındırır.
  • Avokado aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Vücudu kanser gibi tehlike hastalıklara karşı korur.
  • Kalp ve damar hastalıklarını önler. Bunun yanı sıra kronik kabızlığa iyi gelir.
  • Kötü kolesterolün düşmanıdır. Kanı temizler.
  • Protein deposudur.
  • Avokado cilt hastalıklarının giderilmesine de yardımcı olur. Özellikle egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.
  • Hücre yenilemesini sağlayan avokado aynı zamanda kansızlığa da iyi gelir.
  • Avokado ruh sağılığına da iyi gelen bir meyvedir. Mutluluk hormonu adıyla da bilinen seratonin hormonunun yükselmesine yardımcı olur.
  • Avokado toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak bedenin yenilemesine yardımcı olur.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado ülkemizde çok yetişmeyen bir meyvedir. Anavatanı ülkemizden çok uzakta olan bu meyve Türk mutfağına yabancı olsa da son yıllarda ülke mutfağına da girmiştir. Bu nedenle sizler için avokado nasıl yenir? Sorununun cevabını araştırdık.

Avokado dalından toplandığında sert ve lezzetsizdir. Olgunlaşması ve yenilecek kıvama gelmesi için bir hafta kadar beklemesi gerekir. Eğer aldığınız avokado bu şekilde sertse yumuşamasını beklemelisiniz. Bunun yanı sıra yanına elma gibi bir meyve koyabilirsiniz. Bu şekilde avokado daha hızlı bir şekilde yumuşayacaktır.

Bununla beraber avokado yumuşasa bile tadı damağınıza lezzetsiz gelebilir. Bunun için avokadoyu salata yaparak ya da üzerine bal koyup yoğurtla karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam