Aloe Vera neye inyi gelir? Faydaları nelerdir? Nasıl yetiştirilir?

Aloe vera, diğer adıyla sarısabır olarak bilinen ve anavatanı Afrika olan bir bitkidir. Genellikle evlerde süs bitkisi şeklinde odaları süslerken aynı zamanda bir şifa kaynağıdır.

Yeşil renkli, tırtıklı ve sivri uçlu yapraklara sahip Aloe vera bitkisi, asırlardır tedavi için kullanılmakta ve özellikle en başta cilt ve mide rahatsızlıklarının giderilmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Özelliği ise çiçeğindeki jelimsi sıvıdır. Halk arasında buna Aloe vera jeli de denir. Ayrıca Aloe vera jeli yanık tedavisinde kullanılan bitkilerin başında gelir. Öte yandan Aloe vera özününde doğal gıda koruyucu özelliği vardır. Bundan dolayı da gıda sektöründe yoğurtlarda, tatlılarda ve içeceklerde koruyucu madde olarak kullanılır.

Aloe Vera İçeriğinde Hangi Bileşenler Vardır?

Aloe vera içeriğinde 75’den fazla bileşen bulunup, A, B1, B2, B3, C, E vitaminleri başta olmak üzere 12 çeşit vitamin ve kalsiyum, çinko, bakır, krom, sodyum, potasyum, selenyum, magnezyum, manganez gibi 20 farklı mineral bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yine içeriğinde folik ve amino asitler, kolin, enzimler, lignin, saponin, antrakinonlar ve salisilik asit bileşenlerini içermektedir.

Aloe Vera Neye İyi Gelir? Aloe Vera’nın Faydaları Nelerdir?

Aloe vera günümüzde şifa arayanların sıkça kullandığı bitkilerin başında gelir. En başta cilt hasarları, yaralar, ürtiker ve uçuk gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca iltihabi hastalıklar, şeker, kabızlık ile sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

Aloe Vera’nın Sağlığa Faydaları

Aloe vera’nın sağlığa faydaları pek çoktur. Özellikle Aloe vera yaprağının içindeki sıvı çok faydalıdır. Bu sıvıyı içtiğimiz suyun içine katarak tüketmektir. Buradaki içilecek su her gün en fazla yarım çay bardağı kadar olmalıdır. Bu şekilde tüketildiğinde hem kalp sağlığının korunmasında hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça faydalıdır. Öte yandan Aloe vera sindirim sistemini düzenlenmesinde ve kabızlık hastalığının tedavisinde kullanıldığından dolayı fazla içilirse kişilerde ishale yol açabilir. Böyle bir duruma maruz kalırsanız hemen bir doktora başvurmanız en doğru davranış olacaktır.

Aloe vera mükemmel ötesi bir nemlendirici özelliği vardır ve bundan dolayı cilt içinde kullanımı uygundur. Öte yandan, Aloe vera jeli yüzünüze, boynunuza, kollarınıza, ellerinize kullanabilirsiniz. Çünkü Aloe vera jeli, cildinizin en derin yerlerine girerek kaybedilen pH dengesinin tekrar kazanılmasına olanak sağlar. Ayrıca doğum sonrası kadınların cildinde oluşan çatlakların giderilmesinde Aloe vera son derece etkilidir. Yıpranan ya da kuruyan saçların tedavisinde doğal bir yöntemidir.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilmelidir?

Aloe vera bitkisini evinizde kolayca yetiştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalar ise; Aloe vera’nın bol güneş görmesini sağlamak ve toprağının yumuşak olmasına özen göstermektir. Kışın eksi 7 kadar dayanabilir. Yapraklarının içinde bolca su (jelimsi madde) bulunan Aloe vera bitkisini aylık en fazla üç defa sulamanız yeterli olacaktır. Yani Aloe vera suyu seven bir bitki değildir. Diğer yandan sulama yaparken suyun bitkinin yapraklarına değmemesine de özen gösteriniz. Yoksa su değen yerlerde çürümeler başlar ve zamanla o yaprak ölür. Aloe Vera saksısını ise iki ya da üç yıl kullanabilirsiniz. Küçük saksılarda da uzun süreler yaşayabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam